Radocha (Sosnowiec): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Radocha
[[Plik:Radocha_sosnowiec.jpg|right|400px|Mapa Radochy - źródło: Muzeum Miejskie w Sosnowcu]]
[[Plik:Radocha_sosnowiec.jpg|right|400px|Mapa Radochy - źródło: Muzeum Miejskie w Sosnowcu]]
Stara osada, wzmiankowana już w połowie XVII wieku, dziś, dzielnica Sosnowca granicząca z Mysłowicami.  
'''Radocha''' -  dzielnica Sosnowca, granicząca z Mysłowicami.
Wraz z powstaniem Iwanogrodzkiej Drogi Żelanej nastąpił jej zdecydowany rozwój. Do tego czasu najbardziej charakterystyczna była kopalnia "Charlotte" (od imienia właścicielki pobliskiego Sielca Charlotty von Stolberg zu Wernigerode). Wybudowana w 1887 roku dworca kolejowego (obecnie Sosnowiec Południowy) pozwoliła na rozkwit kilku fabryk głównie zakładów chemicznych. Najbardziej znanym miejscem na Radosze jest więzienie. Już w 1939 r. hitlerowcy utworzyli z wcześniejszych domów pracowników kolei więzienie karne zwane Stammlager "Sosnowitz", nazywane potocznie "lager Radocha".
 
==Historia==
Radocha to stara osada, wzmiankowana już w połowie XVII wieku, dziś. Pierwotnie była osadą leśną utworzoną na historycznych gruntach Pogoni w klinie ujścia Brynicy do Czarnej Przemszy. Pierwsze wiadomości o osadzie pochodzą z połowy XVII wieku. W [[1827]] roku Radocha posiadała cztery domy i 22 mieszkańców oraz karczmę.
 
Późniejszy rozwój zawdzięcza warunkom naturalnym sprzyjającym powstaniu przemysłu, a przede wszystkim wybudowanej w pobliżu, tzw. iwangrodzkiej linii kolejowej, biegnącej w głąb Królestwa Polskiego, łączącej jednocześnie ten teren z Austrią i Prusami.
 
W latach [[1820]]-[[1866]] czynna była w osadzie [[Kopalnia "Szarlota" (Sosnowiec)|kopalnia "Szarlota"]] (od imienia właścicielki pobliskiego Sielca Charlotty von Stolberg zu Wernigerode) należąca do właścicieli dóbr sieleckich; przez 10 lat (1854-1864) dzierżawił ją [[Jacek Siemieński]], właściciel majątku w Zagórzu.
 
Wybudowanie w [[1887]] roku dworca kolejowego (obecnie Sosnowiec Południowy) pozwoliła na rozkwit kilku fabryk głównie zakładów chemicznych. Najbardziej znanym miejscem na Radosze jest więzienie.
 
Radocha w [[1902]] roku została wcielona do Sosnowca.
 
W końcu XIX wieku rozwinął się tutaj przemysł chemiczny. Sosnowieccy kupcy [[Stanisław Reicher]] i [[Bernard Oppenheim]] oraz przemysłowiec [[Józef Kerbaund]] uruchomili w [[1883]] roku fabrykę chemiczną, zwaną od produkcji świec "Woskownią" (w [[1893]] roku przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Fabryk Chemicznych "Radocha"). Po odzyskaniu niepodległości w [[1918]] roku przejął ją Państwowy Monopol Zapałczany, który wydzierżawił zakład szwedzkiej firmie. Produkowano tutaj m.in. chloran potasu i sodu, nadchloran potasu, kwas cytrynowy, fosforany sodowe i wapniowe. Po [[1945]] roku zakład został upaństwowiony, obecnie nie istnieje.
 
Radocha znana jest z działającego tutaj więzienia. Już w [[1939]] r. hitlerowcy utworzyli z wcześniejszych domów pracowników kolei więzienie karne zwane Stammlager "Sosnowitz", nazywane potocznie "lager Radocha".
 
W dzielnicy tej znajduje się również oczyszczalnia ścieków i ma siedzibę Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.


W 1902 roku została wcielona do Sosnowca.


==Galeria==
==Galeria==

Wersja z 14:45, 24 mar 2012

Mapa Radochy - źródło: Muzeum Miejskie w Sosnowcu

Radocha - dzielnica Sosnowca, granicząca z Mysłowicami.

Historia

Radocha to stara osada, wzmiankowana już w połowie XVII wieku, dziś. Pierwotnie była osadą leśną utworzoną na historycznych gruntach Pogoni w klinie ujścia Brynicy do Czarnej Przemszy. Pierwsze wiadomości o osadzie pochodzą z połowy XVII wieku. W 1827 roku Radocha posiadała cztery domy i 22 mieszkańców oraz karczmę.

Późniejszy rozwój zawdzięcza warunkom naturalnym sprzyjającym powstaniu przemysłu, a przede wszystkim wybudowanej w pobliżu, tzw. iwangrodzkiej linii kolejowej, biegnącej w głąb Królestwa Polskiego, łączącej jednocześnie ten teren z Austrią i Prusami.

W latach 1820-1866 czynna była w osadzie kopalnia "Szarlota" (od imienia właścicielki pobliskiego Sielca Charlotty von Stolberg zu Wernigerode) należąca do właścicieli dóbr sieleckich; przez 10 lat (1854-1864) dzierżawił ją Jacek Siemieński, właściciel majątku w Zagórzu.

Wybudowanie w 1887 roku dworca kolejowego (obecnie Sosnowiec Południowy) pozwoliła na rozkwit kilku fabryk głównie zakładów chemicznych. Najbardziej znanym miejscem na Radosze jest więzienie.

Radocha w 1902 roku została wcielona do Sosnowca.

W końcu XIX wieku rozwinął się tutaj przemysł chemiczny. Sosnowieccy kupcy Stanisław Reicher i Bernard Oppenheim oraz przemysłowiec Józef Kerbaund uruchomili w 1883 roku fabrykę chemiczną, zwaną od produkcji świec "Woskownią" (w 1893 roku przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Fabryk Chemicznych "Radocha"). Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przejął ją Państwowy Monopol Zapałczany, który wydzierżawił zakład szwedzkiej firmie. Produkowano tutaj m.in. chloran potasu i sodu, nadchloran potasu, kwas cytrynowy, fosforany sodowe i wapniowe. Po 1945 roku zakład został upaństwowiony, obecnie nie istnieje.

Radocha znana jest z działającego tutaj więzienia. Już w 1939 r. hitlerowcy utworzyli z wcześniejszych domów pracowników kolei więzienie karne zwane Stammlager "Sosnowitz", nazywane potocznie "lager Radocha".

W dzielnicy tej znajduje się również oczyszczalnia ścieków i ma siedzibę Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.


Galeria