Ostra Górka (Sosnowiec): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „Ostra Górka ... Ostra Górka Ostra Górka [[Kategoria:Nazwy miejscow...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Ostra Górka ...
'''Ostra Górka''' - Pierwotnie była niewielką osadą smolarzy. Usytuowana po zachodniej stronie [[Czarna Przemsza|Czarnej Przemszy]] przylegała do lasu Radocha. Początki wioski sięgają końca XVIII wieku. Powstała na gruntach pogońskich i wraz z [[Pogoń (Sosnowiec)|Pogonią]] należała do gminy Gzichów.
Już w I połowie XIX wieku Ostra Górka przekształciła się w osadę przemysłową. W latach [[1815]]-[[1817]] działała tutaj odkrywkowa [[Kopalnia "Ostra Górka" (Sosnowiec)|kopalnia "Ostra Górka"]], która nie rozwinęła jednak szerszej produkcji.
Unieruchomiona na kilkanaście lat, wznowiła wydobycie w [[1838]] roku pod nazwą "Gzichów" (była własnością Siemieńskich, a potem MycieIskich). W [[1863]] roku nieczynną ponownie kopalnię nabył wraz z attynencją gzichowską Gustaw von Kramsta, który uruchomił ją w [[1867]] roku. Jako kopalnia "Zygmunt" eksploatowana była do 1877 roku.
W końcu XIX wieku liczyła około 1 500 mieszkańców. Ostatnim sołtysem osady był niejaki Kawka. Ostra Górka rozrosła się w kierunku północnym i połączyła ze wsią Kuźnicą. Dawną osadę przypomina obecnie nazwa ulicy: Ostrogórska.
 
==Bibliografia==
*[[Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów|Małgorzata Śmiałek, Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów]]
 


[[Kategoria:Dzielnice i osiedla Sosnowca|Ostra Górka ]]
[[Kategoria:Dzielnice i osiedla Sosnowca|Ostra Górka ]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe związane z Sosnowcem|Ostra Górka  ]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe związane z Sosnowcem|Ostra Górka  ]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe|Ostra Górka ]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe|Ostra Górka ]]

Wersja z 14:50, 24 mar 2012

Ostra Górka - Pierwotnie była niewielką osadą smolarzy. Usytuowana po zachodniej stronie Czarnej Przemszy przylegała do lasu Radocha. Początki wioski sięgają końca XVIII wieku. Powstała na gruntach pogońskich i wraz z Pogonią należała do gminy Gzichów. Już w I połowie XIX wieku Ostra Górka przekształciła się w osadę przemysłową. W latach 1815-1817 działała tutaj odkrywkowa kopalnia "Ostra Górka", która nie rozwinęła jednak szerszej produkcji. Unieruchomiona na kilkanaście lat, wznowiła wydobycie w 1838 roku pod nazwą "Gzichów" (była własnością Siemieńskich, a potem MycieIskich). W 1863 roku nieczynną ponownie kopalnię nabył wraz z attynencją gzichowską Gustaw von Kramsta, który uruchomił ją w 1867 roku. Jako kopalnia "Zygmunt" eksploatowana była do 1877 roku. W końcu XIX wieku liczyła około 1 500 mieszkańców. Ostatnim sołtysem osady był niejaki Kawka. Ostra Górka rozrosła się w kierunku północnym i połączyła ze wsią Kuźnicą. Dawną osadę przypomina obecnie nazwa ulicy: Ostrogórska.

Bibliografia