Odlewnia Stali Woźniak M.i Synowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „'''Odlewnia Stali Woźniak Małgorzata i synowie''' - zakład założony w 1910 roku przez Małgorzatę Woźniak i jej synów: Andrzeja, Fr...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Odlewnia Stali Woźniak Magoryata.i Synowie.gif|thumb|400px|Odlewnia Stali Woźniak Małgorzata i synowie]]
'''Odlewnia Stali Woźniak Małgorzata i synowie''' - zakład założony w [[1910]] roku przez [[Małgorzata Woźniak|Małgorzatę Woźniak]] i jej synów: Andrzeja, Franciszka i Teodora, na działce leżącej na pograniczu [[Stary Sosnowiec (Sosnowiec)|Starego Sosnowca]] i [[Pogoń (Sosnowiec)|Pogoni]].  
'''Odlewnia Stali Woźniak Małgorzata i synowie''' - zakład założony w [[1910]] roku przez [[Małgorzata Woźniak|Małgorzatę Woźniak]] i jej synów: Andrzeja, Franciszka i Teodora, na działce leżącej na pograniczu [[Stary Sosnowiec (Sosnowiec)|Starego Sosnowca]] i [[Pogoń (Sosnowiec)|Pogoni]].  



Wersja z 10:57, 8 mar 2012

Odlewnia Stali Woźniak Małgorzata i synowie

Odlewnia Stali Woźniak Małgorzata i synowie - zakład założony w 1910 roku przez Małgorzatę Woźniak i jej synów: Andrzeja, Franciszka i Teodora, na działce leżącej na pograniczu Starego Sosnowca i Pogoni.

Produkcja

Produkowano odlewy stalowe na potrzeby przemysłu wielkości do l00 kg. Załoga składała się z l 5 osób i wszelkie prace wykonywała ręcznie. Nadzór techniczny i administracyjny sprawowali: Andrzej i Franciszek Woźniakowie - fachowcy stalownicy i tokarze.

Rozbudowa

Zakład systematycznie się rozbudowywał. W 1912 roku powiększono i podwyższono halę fabryczną, wbudowano suwnicę o nośności 7500 kg. Warsztat mechaniczny uzupełniono o nowe tokarki (dotychczas pracowała tylko jedna) i inne urządzenia. Dzięki temu zakład mógł produkować odlewy do 2000 kg. Miesięczna produkcja wynosiła ok. 35 tys. odlewów przy zatrudnieniu 90 osobowym. Rozwój firmy zahamowany został w okresie pierwszej wojny światowej. Niemcy skonfiskowali wszystkie maszyny, a pomieszczenia fabryczne zajęli na kuchnię wojskową. Produkcję wstrzymano.

Po I wojnie światowej

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Woźniakowie przystąpili do odbudowy zrujnowanego zakładu. Sprowadzono niezbędne maszyny, wybudowano piec o pojemności 5 tys. kg. W 1919 roku zatrudnienie wynosiło ponad 300 osób. W odlewni Woźniaków opancerzono samochód ciężarowy, który jako pojazd pancerny „Korfanty” użyty został przez powstańców śląskich w czasie walk pod Kępną i Lichynią (III powstanie). Tutaj także zmontowano pojazd pancerny „Walerus – Woźniak” (uczestniczył w bitwach pod Górą ś w. Anny, Kędzierzynem i Żyrową).

Okres międzywojenny

W okresie międzywojennym powiększono teren zakładu, unowocześniono park maszynowy, zadbano o atrakcyjność asortymentu produkcji. W 1930 roku przekształcono firmę w spółkę akcyjną „Stalownia Woźniak”. Przed wybuchem drugiej wojny światowej produkcja zakładu wynosiła ok. l00 tys.. ton miesięcznie różnych wyrobów (produkowano m.in. prasy hydrauliczne, ścierne i korbowe).

Okupacja hitlerowska

W okresie okupacji hitlerowskiej firma przeszła w ręce niemieckie. Zakład nosił nazwę „Stalwerke”, a kierowa nim Georg Galwas z Gliwic. Testowano tutaj nowe stopy dla produkcji wojennej.

Powojnie Spółka Akcyjna zarejestrowana została ponownie – stanowisko dyrektora zajmował Franciszek Woźniak. W 1948 roku zakład upaństwowiono. Działalność produkcyjną prowadził on jako Sosnowiecka Odlewnia Staliwa Zakład nr l, a następnie Sosnowiecka Odlewnia Staliwa „Sostal”. Obecnie w zabudowaniach fabrycznych mieści się firma „Mikama”.

Bibliografia