Huragan Kocikowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Linia 22: Linia 22:




Ludowy Klub Sportowy Huragan Kocikowa – klub sportowy istniejący w latach 1953-2009.
Ludowy Klub Sportowy Huragan Kocikowa – klub sportowy istniejący w latach 1953-2008.


Początki sportu w Kocikowej miały miejsce po drugiej wojnie światowej kiedy młodzi chłopcy na wsi zaczęli grać w piłkę. Grano między sobą, a czasami tworzono reprezentację wsi i grano z inną miejscowością. 15.04.1953 r. z inicjatywy Mariana Gila i Jana Stolarskiego założono w Kocikowej Ludowy Zespół Sportowy, wybudowano boisko i stworzono drużynę piłkarską którą zgłoszono do rozgrywek Klasy C podokręgu OZPN Chrzanów do grupy olkuskiej. Kocikowski LZS grał w niej do 1959 roku, kiedy to wycofano drużynę z rozgrywek wskutek problemów organizacyjno (kłopoty ze sprzętem i transportem na mecze wyjazdowe) – finansowym. LZS istniał formalnie dalej, ale drużyna nie grała meczów mistrzowskich, a jedynie z rzadka okazjonalne mecze towarzyskie.
Początki sportu w Kocikowej miały miejsce po drugiej wojnie światowej kiedy młodzi chłopcy na wsi zaczęli grać w piłkę. Grano między sobą, a czasami tworzono reprezentację wsi i grano z inną miejscowością. 15.04.1953 r. z inicjatywy Mariana Gila i Jana Stolarskiego założono w Kocikowej Ludowy Zespół Sportowy, wybudowano boisko i stworzono drużynę piłkarską którą zgłoszono do rozgrywek Klasy C podokręgu OZPN Chrzanów do grupy olkuskiej. Kocikowski LZS grał w niej do 1959 roku, kiedy to wycofano drużynę z rozgrywek wskutek problemów organizacyjno (kłopoty ze sprzętem i transportem na mecze wyjazdowe) – finansowym. LZS istniał formalnie dalej, ale drużyna nie grała meczów mistrzowskich, a jedynie z rzadka okazjonalne mecze towarzyskie. W latach 50-tych w kocikowskim LZS-ie grali między innymi: Mieczysław Żyła I, Mieczysław Żyła II, Sylwester Kończyk, Bronisław Gałecki, Mieczysław Podsiedlik, Stanisław Barnas, Jan Stolarski, Henryk Szota, Mirosław Kajdan.


W 1970 roku reaktywowano drużynę i zgłoszoną ją do Klasy CW (Ligi Wiejskiej). Były to rozgrywki organizowane nie przez PZPN i jego agendy terenowe, a przez Radę Powiatową Ludowych Zespołów Sportowych w Olkuszu. Klasa CW powstała w połowie lat 60-tych, była odformalizowana, nie obowiązywały w niej opłaty, zgłoszenia zawodników, a mecze prowadzili kandydaci na sędziów zgłoszeni przez poszczególne LZS-y. Były to rozgrywki pomocnicze, choć nie obligatoryjne dla LZS-ów chcących grać w oficjalnych rozgrywkach PZPN. LZS Kocikowa przeszedł przez Klasę CW jak burza lub jak huragan, stąd wzięła się nazwa zespołu. W sezonie 1971/1972 Huragan grał w Klasie C olkuskiego podokręgu, z której wywalczył awans do Klasy B. Grał w niej aż do roku 1990 będąc solidną B-klasową drużyną zajmującą miejsca w górnej części tabeli, z czego największym sukcesem było vicemistrzostwo Klasy B w sezonie 1985/1986 i 3 miejsce w latach 1982/1983, 1986/1987.
W 1970 roku reaktywowano drużynę i zgłoszoną ją do Klasy CW (Ligi Wiejskiej). Były to rozgrywki organizowane nie przez PZPN i jego agendy terenowe, a przez Radę Powiatową Ludowych Zespołów Sportowych w Olkuszu. Klasa CW powstała w połowie lat 60-tych, była odformalizowana, nie obowiązywały w niej opłaty, zgłoszenia zawodników, a mecze prowadzili kandydaci na sędziów zgłoszeni przez poszczególne LZS-y. Były to rozgrywki pomocnicze, choć nie obligatoryjne dla LZS-ów chcących grać w oficjalnych rozgrywkach PZPN. LZS Kocikowa przeszedł przez Klasę CW jak burza lub jak huragan, stąd wzięła się nazwa zespołu. W sezonie 1971/1972 Huragan grał w Klasie C olkuskiego podokręgu, z której wywalczył awans do Klasy B. Grał w niej aż do roku 1990 będąc solidną B-klasową drużyną zajmującą miejsca w górnej części tabeli, z czego największym sukcesem seniorów było vicemistrzostwo Klasy B w sezonie 1985/1986 i 3 miejsce w latach 1982/1983, 1986/1987. Od momentu awansu seniorów do Klasy B istniała drużyna juniorów grająca w przedmeczach Klasy B i dwukrotnie (1982/1983, 1985/1986) je wygrywając.


W tamtych latach drużyna nie miała trenera, skład ustalał Stanisław Sienko (kierownik drużyny). Nie było profesjonalnych treningów, a piłkarze spotykali się na boisku szkolnym by pograć. Istniała też drużyna juniorów grająca w B-klasowych przedmeczach. Pierwszego piłkarskiego abecadła dzieci i młodzież uczył Tomasz Karpała – nauczyciel w-f w kocikowskiej Szkole Podstawowej. Boisko Huraganu pierwotnie było nieco pochyłe w jedną stronę, z czasem przy okazji budowy drogi polnej obok boiska, poszerzono je i wyrównano. Początkowo nie było szatni, piłkarze przebierali się pod pobliską stodołą lub wewnątrz jej. W latach 80-tych zakupiono wycofany z ruchu autobus, który służył za szatnię.
W tamtych latach drużyna nie miała trenera, skład ustalał Stanisław Staśko (kierownik drużyny). Nie było profesjonalnych treningów, a piłkarze spotykali się na boisku szkolnym by pograć. W późniejszych latach pierwszego piłkarskiego abecadła dzieci i młodzież uczył Tomasz Karpała – nauczyciel w-f w kocikowskiej Szkole Podstawowej. Dopiero od drugiej połowy lat 90-tych w Huraganie był trener Marek Dudek, który prowadził fachowe treningi. Boisko Huraganu pierwotnie było nieco pochyłe w jedną stronę, z czasem przy okazji budowy drogi polnej obok boiska, poszerzono je i wyrównano. Początkowo nie było szatni, piłkarze przebierali się pod pobliską stodołą lub wewnątrz jej. Pod koniec lat 80-tych zakupiono wycofany z ruchu autobus, który służył za szatnię.


W sezonie 1989/1990 Huragan zajmując 2 miejsce w Klasie B wywalczył dość niepodziewanie awans do Klasy A, dlatego gdyż Podokręg Olkusz powiększył do 18 drużyn i podzielił rozgrywki Klasy A na 2 grupy po 9 zespołów. Pobyt Huraganu w A Klasie trwał tylko 1 rok, zajęcie 7 miejsca w swojej grupie nie pomogło, bowiem piłkarskie władze wróciły do pomysłu jednej grupy Klasy A liczącej 14 zespołów. Również w sezonie 1990/1991 Huragan w Pucharze Polski doszedł aż do finału Podokręgu Olkusz przegrywając w nim ze Szczakowianką Jaworzno grającą w Lidze Okręgowej. Huragan znów walczył w Klasie B kończąc rozgrywki prawie zawsze w czołówce tabeli, aż do sezonu 1997/1998 kiedy po drugi awansował do Klasy A. Niestety znów gra w Klasie A trwał tylko 1 sezon. Po rundzie jesiennej sezonu 1998/1999 Huragan w Klasie A zajmował 9 lokatę na 14 drużyn, wiosna była nieco gorsza, ale przed ostatnią kolejką sytuacja w tabeli była niesamowicie emocjonująca. Pierwsze miejsce i awans do „okręgówki” miał zapewniony Przebój Wolbrom, a drugą lokatę też dającą awans walczyły: LZS Osiek i Piliczanka Pilica mające po 43 pkt. Na dole tabeli Huragan zajmował 11 miejsce z 25 pkt, 12 był Fablok II Chrzanów też 25 pkt, 13 miejsce miał Płomień Jerzmanowice 22 pkt,, a na 14 pozycji był Zryw Żarki z 21 pkt. Terminarz tak się ułożył, że Huragan grał z LZS Osiek, Płomień Jerzmanowice z Piliczanką, a Fablok II ze Zrywem. Po dramatycznym meczu, w którym sędzia pokazał mnóstwo żółtych kartek i 4 lub 5 czerwonych Huragan przegrał z LZS Osiek 2-3, Płomień pokonał Piliczankę 4-0, a Fablok II zremisował 0-0 ze Zrywem w efekcie czego 2 miejsce i awans do Ligi Okręgowej przypadł Osiekowi, a Huragan i Zryw spadły do Klasy B. W latach 90-tych również była drużyna juniorów, a sezonie 1990/1991 zamiast niej przez rundę jesienną drużyna rezerwowa seniorów Klasie B. Jeszcze w sezonie 1999/2000 Huragan grał w olkuskiej Klasie B zajmując 2 miejsce.
W sezonie 1989/1990 Huragan zajmując 2 miejsce w Klasie B wywalczył dość niepodziewanie awans do Klasy A, dlatego gdyż Podokręg Olkusz powiększył do 18 drużyn i podzielił rozgrywki Klasy A na 2 grupy po 9 zespołów. Pobyt Huraganu w A Klasie trwał tylko 1 rok, zajęcie 7 miejsca w swojej grupie nie pomogło, bowiem piłkarskie władze wróciły do pomysłu jednej grupy Klasy A liczącej 14 zespołów. Również w sezonie 1990/1991 Huragan w Pucharze Polski doszedł aż do finału Podokręgu Olkusz przegrywając w nim ze Szczakowianką Jaworzno grającą w Lidze Okręgowej. Huragan znów walczył w Klasie B kończąc rozgrywki prawie zawsze w czołówce tabeli (3 razy 2 miejsce), aż do sezonu 1997/1998 kiedy wygrywając Klasę B po drugi awansował do Klasy A. Niestety znów gra w Klasie A trwał tylko 1 sezon. Po rundzie jesiennej sezonu 1998/1999 Huragan w Klasie A zajmował 9 lokatę na 14 drużyn, wiosna była nieco gorsza, ale przed ostatnią kolejką sytuacja w tabeli była niesamowicie emocjonująca. Pierwsze miejsce i awans do „okręgówki” miał zapewniony Przebój Wolbrom, a o drugą lokatę też dającą awans walczyły: LZS Osiek i Piliczanka Pilica mające po 43 pkt. Na dole tabeli Huragan zajmował 11 miejsce z 25 pkt, 12 był Fablok II Chrzanów też 25 pkt, 13 miejsce miał Płomień Jerzmanowice 22 pkt, a na 14 pozycji był Zryw Żarki z 21 pkt. Terminarz tak się ułożył, że Huragan grał z LZS Osiek, Płomień Jerzmanowice z Piliczanką, a Fablok II ze Zrywem. Po dramatycznym meczu, w którym sędzia pokazał mnóstwo żółtych kartek i 4 lub 5 czerwonych Huragan przegrał z LZS Osiek 2-3, Płomień pokonał Piliczankę 4-0, a Fablok II zremisował 0-0 ze Zrywem w efekcie czego 2 miejsce i awans do Ligi Okręgowej przypadł Osiekowi, a Huragan i Zryw spadły do Klasy B. Po spadku w sezonie 1999/2000 Huragan grał w olkuskiej Klasie B zajmując 2 miejsce.
W latach 90-tych również były drużyny: trampkarzy, juniorów grających w przedmeczach, a w sezonie 1990/1991 zamiast niej przez rundę jesienną drużyna rezerwowa seniorów Klasie B.  


Po reformie administracyjnej tworzącej 16 województw i powiaty od sezonu 2000/2001 Huragan został przeniesiony do Podokręgu Sosnowieckiego, w którym walczył w Klasie B zawsze zajmując czołowe lokaty. W sezonie 2005/2006 Huragan wywalczył awans do sosnowieckiej Klasy A. W pierwszym sezonie (2006/2007) gry w niej kocikowiacy zajęli ostanie 16 miejsce zdobywając tylko 11 pkt za 3 wygrane mecze i 2 remisy, tracąc aż 111 bramek. Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności polegającemu na tym, że z rozgrywek Klasy A wycofały się 2 drużyny, a żadna z drużyn z Zagłębia nie spadła z Ligi Okręgowej do Klasy A Huragan utrzymał się w Klasie A. Następny sezon (2007/2008) był dużo lepszy, Huragan zajął 12 miejsce w Klasie A z 25 pkt bezpiecznie się utrzymując. W sezonie 2008/2009 było już gorzej. Kłopoty z zebraniem składu powodowały częste porażki, a dwukrotnie z tego powodu drużyna oddała mecz walkowerem. W przerwie zimowej Zarząd postanowił wycofać drużynę z rozgrywek.
Po reformie administracyjnej tworzącej 16 województw i powiaty od sezonu 2000/2001 Huragan został przeniesiony do Podokręgu Sosnowieckiego, w którym walczył w Klasie B zawsze zajmując czołowe lokaty. W sezonie 2005/2006 Huragan wywalczył awans do sosnowieckiej Klasy A. W pierwszym sezonie (2006/2007) gry w niej kocikowiacy zajęli ostanie 16 miejsce zdobywając tylko 11 pkt za 3 wygrane mecze i 2 remisy, tracąc aż 111 bramek. Huragan utrzymał się w Klasie A tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności polegającemu na tym, że z rozgrywek Klasy A wycofały się 2 drużyny, a żadna z drużyn z Zagłębia nie spadła z Ligi Okręgowej do Klasy A Huragan utrzymał się w Klasie A. Następny sezon (2007/2008) był dużo lepszy, Huragan zajął 12 miejsce w Klasie A z 25 pkt bezpiecznie się utrzymując. W sezonie 2008/2009 było już gorzej. Kłopoty z zebraniem składu powodowały porażki, a dwukrotnie z tego powodu drużyna oddała mecz walkowerem. Po zakończeniu rundy jesiennej Huragan zdobył zaledwie 4 pkt - 1 za remis z Błękitnymi Sarnów i 3 za walkower (nieuprawnieni gracze przeciwnika) z Przemszą Okradzionów. Jak się później okazało mecz rozegrany 15 lub 16 listopada 2008 roku z Pionierem Ujejsce przegrany 0-1 był ostatnim meczem Huraganu, bo w przerwie zimowej Zarząd postanowił wycofać drużynę z rozgrywek. Mecze z rundy jesiennej Huraganu zostały anulowane, bo zespół nie rozegrał faktycznie połowy meczy (jak wspomniano powyżej 2 mecze oddano walkowerem).


Niski przyrost naturalny, zmniejszenie się zainteresowania sportem dotarło i do Kocikowej, która obecnie liczy niespełna 500 mieszkańców. Sprawiło to, że w 2009 roku Huragan przestał istnieć i połączył się Piliczanką Pilica. Z zawodników Huraganu, którzy chcieli grać i kilku graczy Piliczanki powstały rezerwy tego klubu, który swoje mecze rozgrywają na boisku w Kocikowej grając obecnie w olkuskiej Klasie A.
Niski przyrost naturalny, zmniejszenie się zainteresowania sportem dotarło i do Kocikowej, która obecnie liczy niespełna 500 mieszkańców. Sprawiło to, że z końcem 2008 roku Huragan przestał istnieć i połączył się Piliczanką Pilica. Z zawodników Huraganu, którzy chcieli grać i kilku graczy Piliczanki powstały rezerwy tego klubu, który swoje mecze rozgrywają na boisku w Kocikowej grając obecnie w olkuskiej Klasie A.


W Huraganie zawsze grano rekreacyjnie i dla przyjemności, drużynę stanowili piłkarze z Kocikowej i kilku z pobliskich wsi (głównie Giebła i Giebła-Kolonii), zawodnicy nie pobierali pieniędzy za grę, a działacze za swoją pracę. Nie sprowadzono też piłkarzy za pieniądze z innych klubów. Pierwszym prezesem Huraganu był Jan Stolarski (1951-1988), potem Władysław Wójcik (1988 – 199?), a ostatnim Kowalski (199? - 2009).
W Huraganie zawsze grano rekreacyjnie i dla przyjemności, drużynę stanowili piłkarze z Kocikowej i kilku chłopaków z pobliskich wsi (głównie Giebła i Giebła-Kolonii), zawodnicy nie pobierali pieniędzy za grę, a działacze za swoją pracę. Nie sprowadzono też piłkarzy za pieniądze z innych klubów. Pierwszym prezesem Huraganu był Jan Stolarski (1951-1988), potem Władysław Wójcik (1988 – 1998), a ostatnim Zbigniew Kowalski (1998 - 2008). Skarbnikiem był przez wiele lat Marian Gil, a potem Zenon Maj, a gospodarzem boiska Adam Maj.


==Sekcja piłki nożnej==
Kilku wychowanków Huraganu grało w lepszych okolicznych klubach. Paweł i Jarosław Żyła grali w Pilicy Wierbce, Grzegorz Węglarz w Pilicy Wierbce i Budowlanych Ogrodzieniec, Stanisław Żyła i Tomasz Brożek w rezerwach Pilicy Wierbki, Leszek Saczyński w czasie pobytu w wojsku w wojskowej drużynie III-ligowej, bramkarz Stanisław Stolarski w Piliczance Pilica, a potem  trzecioligowym Przeboju Wolbrom, Michał Kowalski w juniorach Zagłębia Sosnowiec. Oprócz nich do czołowych piłkarzy Huraganu można zaliczyć: Mirosłąwa Wójcika, Andrzeja Żyłę, Jacka Gajdę, Zenona Maja.
 
=Sekcja piłki nożnej=


UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Huraganu oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.
UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Huraganu oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.


===Lata 1962 - 1980===
===Lata 1970 - 1980===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
Linia 53: Linia 56:
! WIDTH=6%|BRAMKI (-)
! WIDTH=6%|BRAMKI (-)
! WIDTH=30%|UWAGI
! WIDTH=30%|UWAGI
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1962/1963|'''1962/1963''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1963/1964|'''1963/1964''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1964/1965|'''1964/1965''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1965/1966|'''1965/1966''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1966/1967|'''1966/1967''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1967/1968|'''1967/1968''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1968/1969|'''1968/1969''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1969/1970|'''1969/1970''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


|-  
|-  
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1970/1971|'''1970/1971''']]
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1970/1971|'''1970/1971''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|Klasa CW (Liga wiejska) prowadzona przez Radę Powiatową LZS
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|1/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
Linia 144: Linia 67:
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


|-
|- BGCOLOR=#94BE7E
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1971/1972|'''1971/1972''']]
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1971/1972|'''1971/1972''']]
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|Piłka Nożna Klasa C 1972/1973 grupa Olkusz (7)
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|1/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|AWANS DO KLASY B OLKUSZ


|-  
|-  
Linia 925: Linia 848:
|}
|}


'''Połączenie się w 2009 roku Huraganu z [[Piliczanka Pilica|Piliczanką Pilica]]. Od tej pory na boisku w Kocikowej swoje mecze rozgrywa druga drużyna Piliczanki Pilica.'''
'''Połączenie się w 2008 roku Huraganu z [[Piliczanka Pilica|Piliczanką Pilica]]. Od tej pory na boisku w Kocikowej swoje mecze rozgrywa druga drużyna Piliczanki Pilica.'''


==Linki zewnętrzne==
==Linki zewnętrzne==
*
*
==Bibliografia==
==Bibliografia==
*
* Michał Kowalski "Ludowy Klub Sportowy Huragan Kocikowa 1953-2008", Kocikowa 2013 r.


[[Kategoria:Kluby sportowe|Huragan Kocikowa]]
[[Kategoria:Kluby sportowe|Huragan Kocikowa]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w powiecie zawierciańskim|Huragan Kocikowa]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w powiecie zawierciańskim|Huragan Kocikowa]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w gminie Pilica|Huragan Kocikowa]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w gminie Pilica|Huragan Kocikowa]]

Wersja z 22:00, 7 cze 2022

Huragan Kocikowa
Data powstania 15.04.1953
Poprzednie nazwy LZS Kocikowa (1953-1971)
Barwy zielono-czarne
Adres Kocikowa 87, 42-436 Pilica
Stadion
Hala sportowa brak
Sekcje sportowe piłka nożna
[{{{stronawww}}} Strona internetowa]


Ludowy Klub Sportowy Huragan Kocikowa
Data założenia: 15 kwietnia 1953
Barwy: zielono-czarne
Adres: Kocikowa 87, 42-436 Pilica
www: http://huragan1956.republika.pl/
Stadion: pojemność - 550 miejsc (110 siedzących) / oświetlenie - brak / boisko - 105 m x 55 m


Ludowy Klub Sportowy Huragan Kocikowa – klub sportowy istniejący w latach 1953-2008.

Początki sportu w Kocikowej miały miejsce po drugiej wojnie światowej kiedy młodzi chłopcy na wsi zaczęli grać w piłkę. Grano między sobą, a czasami tworzono reprezentację wsi i grano z inną miejscowością. 15.04.1953 r. z inicjatywy Mariana Gila i Jana Stolarskiego założono w Kocikowej Ludowy Zespół Sportowy, wybudowano boisko i stworzono drużynę piłkarską którą zgłoszono do rozgrywek Klasy C podokręgu OZPN Chrzanów do grupy olkuskiej. Kocikowski LZS grał w niej do 1959 roku, kiedy to wycofano drużynę z rozgrywek wskutek problemów organizacyjno (kłopoty ze sprzętem i transportem na mecze wyjazdowe) – finansowym. LZS istniał formalnie dalej, ale drużyna nie grała meczów mistrzowskich, a jedynie z rzadka okazjonalne mecze towarzyskie. W latach 50-tych w kocikowskim LZS-ie grali między innymi: Mieczysław Żyła I, Mieczysław Żyła II, Sylwester Kończyk, Bronisław Gałecki, Mieczysław Podsiedlik, Stanisław Barnas, Jan Stolarski, Henryk Szota, Mirosław Kajdan.

W 1970 roku reaktywowano drużynę i zgłoszoną ją do Klasy CW (Ligi Wiejskiej). Były to rozgrywki organizowane nie przez PZPN i jego agendy terenowe, a przez Radę Powiatową Ludowych Zespołów Sportowych w Olkuszu. Klasa CW powstała w połowie lat 60-tych, była odformalizowana, nie obowiązywały w niej opłaty, zgłoszenia zawodników, a mecze prowadzili kandydaci na sędziów zgłoszeni przez poszczególne LZS-y. Były to rozgrywki pomocnicze, choć nie obligatoryjne dla LZS-ów chcących grać w oficjalnych rozgrywkach PZPN. LZS Kocikowa przeszedł przez Klasę CW jak burza lub jak huragan, stąd wzięła się nazwa zespołu. W sezonie 1971/1972 Huragan grał w Klasie C olkuskiego podokręgu, z której wywalczył awans do Klasy B. Grał w niej aż do roku 1990 będąc solidną B-klasową drużyną zajmującą miejsca w górnej części tabeli, z czego największym sukcesem seniorów było vicemistrzostwo Klasy B w sezonie 1985/1986 i 3 miejsce w latach 1982/1983, 1986/1987. Od momentu awansu seniorów do Klasy B istniała drużyna juniorów grająca w przedmeczach Klasy B i dwukrotnie (1982/1983, 1985/1986) je wygrywając.

W tamtych latach drużyna nie miała trenera, skład ustalał Stanisław Staśko (kierownik drużyny). Nie było profesjonalnych treningów, a piłkarze spotykali się na boisku szkolnym by pograć. W późniejszych latach pierwszego piłkarskiego abecadła dzieci i młodzież uczył Tomasz Karpała – nauczyciel w-f w kocikowskiej Szkole Podstawowej. Dopiero od drugiej połowy lat 90-tych w Huraganie był trener Marek Dudek, który prowadził fachowe treningi. Boisko Huraganu pierwotnie było nieco pochyłe w jedną stronę, z czasem przy okazji budowy drogi polnej obok boiska, poszerzono je i wyrównano. Początkowo nie było szatni, piłkarze przebierali się pod pobliską stodołą lub wewnątrz jej. Pod koniec lat 80-tych zakupiono wycofany z ruchu autobus, który służył za szatnię.

W sezonie 1989/1990 Huragan zajmując 2 miejsce w Klasie B wywalczył dość niepodziewanie awans do Klasy A, dlatego gdyż Podokręg Olkusz powiększył do 18 drużyn i podzielił rozgrywki Klasy A na 2 grupy po 9 zespołów. Pobyt Huraganu w A Klasie trwał tylko 1 rok, zajęcie 7 miejsca w swojej grupie nie pomogło, bowiem piłkarskie władze wróciły do pomysłu jednej grupy Klasy A liczącej 14 zespołów. Również w sezonie 1990/1991 Huragan w Pucharze Polski doszedł aż do finału Podokręgu Olkusz przegrywając w nim ze Szczakowianką Jaworzno grającą w Lidze Okręgowej. Huragan znów walczył w Klasie B kończąc rozgrywki prawie zawsze w czołówce tabeli (3 razy 2 miejsce), aż do sezonu 1997/1998 kiedy wygrywając Klasę B po drugi awansował do Klasy A. Niestety znów gra w Klasie A trwał tylko 1 sezon. Po rundzie jesiennej sezonu 1998/1999 Huragan w Klasie A zajmował 9 lokatę na 14 drużyn, wiosna była nieco gorsza, ale przed ostatnią kolejką sytuacja w tabeli była niesamowicie emocjonująca. Pierwsze miejsce i awans do „okręgówki” miał zapewniony Przebój Wolbrom, a o drugą lokatę też dającą awans walczyły: LZS Osiek i Piliczanka Pilica mające po 43 pkt. Na dole tabeli Huragan zajmował 11 miejsce z 25 pkt, 12 był Fablok II Chrzanów też 25 pkt, 13 miejsce miał Płomień Jerzmanowice 22 pkt, a na 14 pozycji był Zryw Żarki z 21 pkt. Terminarz tak się ułożył, że Huragan grał z LZS Osiek, Płomień Jerzmanowice z Piliczanką, a Fablok II ze Zrywem. Po dramatycznym meczu, w którym sędzia pokazał mnóstwo żółtych kartek i 4 lub 5 czerwonych Huragan przegrał z LZS Osiek 2-3, Płomień pokonał Piliczankę 4-0, a Fablok II zremisował 0-0 ze Zrywem w efekcie czego 2 miejsce i awans do Ligi Okręgowej przypadł Osiekowi, a Huragan i Zryw spadły do Klasy B. Po spadku w sezonie 1999/2000 Huragan grał w olkuskiej Klasie B zajmując 2 miejsce. W latach 90-tych również były drużyny: trampkarzy, juniorów grających w przedmeczach, a w sezonie 1990/1991 zamiast niej przez rundę jesienną drużyna rezerwowa seniorów Klasie B.

Po reformie administracyjnej tworzącej 16 województw i powiaty od sezonu 2000/2001 Huragan został przeniesiony do Podokręgu Sosnowieckiego, w którym walczył w Klasie B zawsze zajmując czołowe lokaty. W sezonie 2005/2006 Huragan wywalczył awans do sosnowieckiej Klasy A. W pierwszym sezonie (2006/2007) gry w niej kocikowiacy zajęli ostanie 16 miejsce zdobywając tylko 11 pkt za 3 wygrane mecze i 2 remisy, tracąc aż 111 bramek. Huragan utrzymał się w Klasie A tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności polegającemu na tym, że z rozgrywek Klasy A wycofały się 2 drużyny, a żadna z drużyn z Zagłębia nie spadła z Ligi Okręgowej do Klasy A Huragan utrzymał się w Klasie A. Następny sezon (2007/2008) był dużo lepszy, Huragan zajął 12 miejsce w Klasie A z 25 pkt bezpiecznie się utrzymując. W sezonie 2008/2009 było już gorzej. Kłopoty z zebraniem składu powodowały porażki, a dwukrotnie z tego powodu drużyna oddała mecz walkowerem. Po zakończeniu rundy jesiennej Huragan zdobył zaledwie 4 pkt - 1 za remis z Błękitnymi Sarnów i 3 za walkower (nieuprawnieni gracze przeciwnika) z Przemszą Okradzionów. Jak się później okazało mecz rozegrany 15 lub 16 listopada 2008 roku z Pionierem Ujejsce przegrany 0-1 był ostatnim meczem Huraganu, bo w przerwie zimowej Zarząd postanowił wycofać drużynę z rozgrywek. Mecze z rundy jesiennej Huraganu zostały anulowane, bo zespół nie rozegrał faktycznie połowy meczy (jak wspomniano powyżej 2 mecze oddano walkowerem).

Niski przyrost naturalny, zmniejszenie się zainteresowania sportem dotarło i do Kocikowej, która obecnie liczy niespełna 500 mieszkańców. Sprawiło to, że z końcem 2008 roku Huragan przestał istnieć i połączył się Piliczanką Pilica. Z zawodników Huraganu, którzy chcieli grać i kilku graczy Piliczanki powstały rezerwy tego klubu, który swoje mecze rozgrywają na boisku w Kocikowej grając obecnie w olkuskiej Klasie A.

W Huraganie zawsze grano rekreacyjnie i dla przyjemności, drużynę stanowili piłkarze z Kocikowej i kilku chłopaków z pobliskich wsi (głównie Giebła i Giebła-Kolonii), zawodnicy nie pobierali pieniędzy za grę, a działacze za swoją pracę. Nie sprowadzono też piłkarzy za pieniądze z innych klubów. Pierwszym prezesem Huraganu był Jan Stolarski (1951-1988), potem Władysław Wójcik (1988 – 1998), a ostatnim Zbigniew Kowalski (1998 - 2008). Skarbnikiem był przez wiele lat Marian Gil, a potem Zenon Maj, a gospodarzem boiska Adam Maj.

Kilku wychowanków Huraganu grało w lepszych okolicznych klubach. Paweł i Jarosław Żyła grali w Pilicy Wierbce, Grzegorz Węglarz w Pilicy Wierbce i Budowlanych Ogrodzieniec, Stanisław Żyła i Tomasz Brożek w rezerwach Pilicy Wierbki, Leszek Saczyński w czasie pobytu w wojsku w wojskowej drużynie III-ligowej, bramkarz Stanisław Stolarski w Piliczance Pilica, a potem trzecioligowym Przeboju Wolbrom, Michał Kowalski w juniorach Zagłębia Sosnowiec. Oprócz nich do czołowych piłkarzy Huraganu można zaliczyć: Mirosłąwa Wójcika, Andrzeja Żyłę, Jacka Gajdę, Zenona Maja.

Sekcja piłki nożnej

UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Huraganu oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.

Lata 1970 - 1980

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1970/1971 Klasa CW (Liga wiejska) prowadzona przez Radę Powiatową LZS 1/? - - - - -
1971/1972 Piłka Nożna Klasa C 1972/1973 grupa Olkusz (7) 1/? - - - - AWANS DO KLASY B OLKUSZ
1972/1973 Piłka Nożna Klasa B 1972/1973 grupa Olkusz (6) 7/11 20 18 32 46 -
1973/1974 Piłka Nożna Klasa B 1973/1974 grupa Olkusz (5) 4/9 16 16 26 24 -
1974/1975 Piłka Nożna Klasa B 1974/1975 grupa Olkusz (5) ?/10 (4/10) ? (9) ? (11) ? (13) ? (17) BRAK KOŃCOWEJ TABELI ROZGRYWEK. PODANE DANE W NAWIASACH SĄ PO RUNDZIE JESIENNEJ.
1975/1976 Piłka Nożna Klasa B 1975/1976 grupa Olkusz (5) 11/13 24 17 33 46 -
1976/1977 Piłka Nożna Klasa B 1976/1977 grupa Olkusz (7) 4/9 16 21 36 21 -
1977/1978 Piłka Nożna Klasa B 1977/1978 grupa I Olkusz (7) 6-9/9 16 ? ? ? brak danych odnośnie miejsc od 6 do 9 w końcowej tabeli
1978/1979 Piłka Nożna Klasa B 1978/1979 grupa I Olkusz (7) 4/10 18 22 43 35 -
1979/1980 ? ?/? - - - - -

Lata 1980 - 2000

PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1980/1981 ? ? - - - - - - - -
1981/1982 Piłka Nożna Klasa B 1981/1982 grupa I Olkusz (7) 6/10 18 15 - - - 34 37 -
1982/1983 Piłka Nożna Klasa B 1982/1983 grupa I Olkusz (7) 3/11 20 30 - - - 59 29 -
1983/1984 ? ? - - - - - - - -
1984/1985 ? ? - - - - - - - -
1985/1986 Piłka Nożna Klasa B 1985/1986 grupa I Olkusz (7) 2/10 17 27 - - - 78 27 Błyskawica Kolbark grała tylko w rundzie wiosennej, stąd nieparzysta ilość meczy.
1986/1987 Piłka Nożna Klasa B 1986/1987 grupa I Olkusz (7) 3/10 18 23 - - - 38 27
1987/1988 Piłka Nożna Klasa B 1987/1988 grupa I Olkusz (7) 5/9 16 15 ? ? ? 46 46
1988/1989 Piłka Nożna Klasa B 1988/1989 grupa I Olkusz (7) 6/9 16 16 8 0 8 41 34
1989/1990 Piłka Nożna Klasa B 1989/1990 grupa I Olkusz (8) 2/11 20 30 15 0 5 64 39 AWANS DO KLASY A OLKUSZ
1990/1991 Piłka Nożna Klasa A 1990/1991 grupa II Olkusz (7) 7/9 16 11 5 1 10 22 43 SPADEK DO KLASY B OLKUSZ
1991/1992 Piłka Nożna Klasa B 1991/1992 grupa I Olkusz (7) 2/12 22 32 14 4 4 67 38 -
1992/1993 Piłka Nożna Klasa B 1992/1993 grupa I Olkusz (7) 3/10 18 24 11 2 5 62 26 -
1993/1994 Piłka Nożna Klasa B 1993/1994 grupa I Olkusz (7) 7/12 22 22 9 4 9 66 62 -
1994/1995 Piłka Nożna Klasa B 1994/1995 grupa I Olkusz (7) 2/13 24 38 19 0 5 87 28 -
1995/1996 Piłka Nożna Klasa B 1995/1996 grupa I Olkusz (7) 4/12 22 36 10 6 6 61 36 -
1996/1997 Piłka Nożna Klasa B 1996/1997 grupa I Olkusz (7) 2/14 26 62 - - - 90 29 -
1997/1998 Piłka Nożna Klasa B 1997/1998 grupa I Olkusz (7) 1/11 20 48 - - - 67 18 AWANS DO KLASY A OLKUSZ
1998/1999 Piłka nożna: Klasa A (Olkusz) - Sezon 1998/1999 (6) 13/14 26 25 - - - 28 42 SPADEK DO KLASY B OLKUSZ
1999/2000 Piłka Nożna Klasa B 1999/2000 grupa I Olkusz (7) 2/12 22 42 - - - 53 25 -

DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1980/1981 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1981/1982 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1982/1983 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1983/1984 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1984/1985 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1985/1986 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - -
1986/1987 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - -
1987/1988 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek
1988/1989 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - -
1989/1990 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek
1990/1991 Piłka Nożna Klasa B 1990/1991 grupa I Olkusz (8) 8/8 14 2 1 0 13 5 43 HURAGAN II WYCOFAŁ SIĘ PO RUNDZIE JESIENNEJ. JEGO MECZE W R. WIOSENNEJ ZOSTAŁY ZWERYFIKOWANE JAKO WALKOWERY PO 3-0 DLA PRZECIWNIKÓW.
1991/1992 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1992/1993 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1993/1994 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1994/1995 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1995/1996 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1996/1997 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1997/1998 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -
1998/1999 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - -
1999/2000 druga drużyna Huraganu Kocikowa nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - -

Lata 2000 - 2009

PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2000/2001 Piłka Nożna Klasa B 2000/2001 grupa II Sosnowiec (7) 3/11 20 38 - - - 35 19 -
2001/2002 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 2001/2002 (7) 6/11 20 26 - - - 30 38 -
2002/2003 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 2002/2003 (7) 5/11 20 35 - - - 44 32 -
2003/2004 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 2003/2004 (7) 4/10 18 26 - - - 25 27 -
2004/2005 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 2004/2005 (7) 4/12 22 42 13 3 6 44 27 -
2005/2006 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 2005/2006 (7) 1/10 18 44 14 2 2 51 17 AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC
2006/2007 Klasa A (Sosnowiec) (6) 16/16 30 11 3 2 25 22 111 -
2007/2008 Klasa A (Sosnowiec) (6) 12/16 30 25 7 4 19 32 95 -
2008/2009 Klasa A (Sosnowiec) (7) - - - - - - - - wycofanie się Huraganu z rozgrywek po rundzie jesiennej. Z uwagi na nie rozegranie połowy meczy (2 mecze Huragan oddał walkowerem) mecze Huraganu zostały anulowane

Połączenie się w 2008 roku Huraganu z Piliczanką Pilica. Od tej pory na boisku w Kocikowej swoje mecze rozgrywa druga drużyna Piliczanki Pilica.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Michał Kowalski "Ludowy Klub Sportowy Huragan Kocikowa 1953-2008", Kocikowa 2013 r.