Getto na Środuli

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 21:46, 10 lis 2011 autorstwa Piotr Bielecki (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Getto na Środuli''' - wśród mieszkańców przedwojennej Polski istniał spory odsetek Żydów. W październiku 1942 roku hitlerowski okupant podjął decyzję o i...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Getto na Środuli - wśród mieszkańców przedwojennej Polski istniał spory odsetek Żydów. W październiku 1942 roku hitlerowski okupant podjął decyzję o izolacji tutejszej społeczności żydowskiej w gettach na Środuli, Modrzejowie i Starym Sosnowcu. Środula była przewidziana jako skupisko ludzi młodych i zdolnych do pracy. Od maja 1943 w Sosnowcu istniało już tylko getto na Środuli, które było połączone z będzińskim (tam też przesiedlono mieszkańców Modrzejowa i Starego Sosnowca).

Getto otoczono drutem kolczastym i wprowadzono zakaz jego opuszczania - wyjątkiem była podróż do pracy, w czasie której robotnicy byli eskortowani do i z zakładu.

Główną akcję likwidacji przeprowadzono od 1-6 sierpnia 1943 roku. Otoczone wojskiem getto było świadkiem wyłapywania Żydów i wywózki do obozów pracy.