Osiedle Rudna III (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 09:12, 13 cze 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Osiedle Rudna III w Sosnowcu – zespół budynków wielorodzinnych na Pogoni [1-3].

Inwestycja sfinalizowana na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX stulecia. W jego skład wchodzą domy przy ulicach Generała Kazimierza Pułaskiego, Generała Stefana Grota-Roweckiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Adama Asnyka, Władysława Reymonta, Żytniej oraz Rysiej [1, 2, 4].

Od północy i wschodu graniczy z Pogonią, od południa sąsiaduje z Osiedlami Rudna I oraz Świerczewskiego, zachodnia krawędź dochodzi natomiast Osiedla Rudna II [2, 4, 5].

Jest najmniejszym, obok Osiedla Rudna V, spośród osiedli pogońskich, charakteryzującym się – zwłaszcza w rejonach północnym i wschodnim – rozluźnieniem ciągłości zabudowy, co jest wynikiem dominacji budownictwa indywidualnego [4, 5].


Bibliografia

1. A. Barciak, A.T. Jankowski (red.). Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje. T. I. Wyd. I. Muzeum w Sosnowcu. Sosnowiec 2016.

2. A. Barciak, A.T. Jankowski (red.). Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje. T. II. Wyd. I. Muzeum w Sosnowcu. Sosnowiec 2016.

3. J. Przemsza-Zieliński. Sosnowiecka encyklopedia historyczna. Sygnały biograficzno-tematyczne. Z. 4. Wyd. I. Sosnowiecka Oficyna Wydawniczo-Autorska „Sowa-Press”. Sosnowiec 1998.

4. H. Rechowicz (red.). Sosnowiec. Zarys rozwoju miasta. Wyd. I. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa, Kraków 1977.

5. J. Nowakowski (red.). Sosnowiec. Plan miasta. Wyd. IV spec. Wydawnictwo Kartograficzne PGK. Katowice 2019.