Marian Malina

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 09:42, 15 lis 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje) (test wyrównania szablonu biogram)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Marian Malina
Imię i nazwisko Marian Malina
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1922
Sosnowiec
Data śmierci 28 lipca 1985
Miejsce spoczynku Sosnowiec
Zawód artysta malarz i grafik

Marian Malina - (ur. 28 lipca 1922 roku w Sosnowcu, zmarł 28 lipca 1985 roku w Sosnowcu) artysta malarz i grafik.

Praca pt. "Widzenie" wykonana w wieku 15 lat

Edukacja

Po ukończeniu szkoły podstawowej, w latach 1936 - 1939 uczył się w prywatnym Gimnazjum Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu.

W okresie okupacji hitlerowskiej kontynuował naukę na tajnych kompletach u Państwa Porębski pod artystyczną opieką Józefa Szyllera. Po wojnie przyjęty został na drugi rok Wydział u Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował u prof. Jerzego Fedkowicza, Konrada Strzeleckiego, Andrzeja Jurkiewicza. W międzyczasie zdał maturę. Po ukończeni u studiów w 1948 roku zajął się pracą pedagogiczną w krakowskiej ASP.

Praca twórcza

Od 1960 roku, po powrocie do Sosnowcu, poświęcił się wyłącznie pracy twórczej. Należał do współzałożycieli Grupy "Zagłębie".

Był m.in. członkiem Głównej Komisji Artystycznej przy Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) w Warszawie, Międzynarodowego Komitetu Artystów Plastyków (AIAP), Societe Internationale Graveurs sur Bois w Zurichu (XYLON).

Pozostawił ok. 3 tys. prac z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku. Specjalizował się w grafice - wynalazł nową technikę graficzną tzw. cellografię. W centrum za interesowań twórczych Mariana Maliny znajdował się człowiek, ukazywany zrazu realistycznie. Z upływem czasu z tendencją do deformacji, stylizacji i abstrakcji. Znaczną część jego prac (obrazy olejne, rysunki, grafika) stanowią autoportrety i portrety rodzinne. Ważne miejsce w twórczości Maliny zajmują martwe natury i pejzaże.

Wystawy

Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w Katowicach w 1953 roku.

Artysta brał udział w kilkuset wystawach okręgowych, ogólnopolskich i zagranicznych indywidualnych i zbiorowych. Jego prace prezentowane były m.in. w Katowicach, Warszawie, Opolu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Olsztynie, Legnicy, Sosnowcu, Pradze, Paryżu, Sofii, Wiedniu, Budapeszcie, Kopenhadze, Bagdadzie, Kairze, Aleksandrii, Damaszku, Waszyngtonie, San Francisco, Tokio, New Debli, a nawet w Australii.

Po śmierci artysty odbyły się trzy wystawy monograficzne: w Katowicach w 1990 roku, zorganizowana przez Muzeum Śląskie i BWA i dwie w rodzinnym Sosnowcu w Miejskiej Galerii Sztuki "Extravagance" w 1995 oraz w Muzeum w 1997 r.

Nagrody

Był wielokrotnie nagradzany w konkursach plastycznych organizowanych w Polsce i zagranicą m.in. w Konkursie Olimpijskim w 1948 i 1956 roku, nagrodę i medal na II Międzynarodowym Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy, otrzymał także nagrody państwowe (m.in. Ministra Kultury i Sztuki w 1977 roku).

Zbiory prac

Prace Mariana Maliny znajdują się w zbiorach wielu muzeów polskich (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Szczecinie) i zagranicznych (Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Narodowe w Sztokholmie, Lipsku, Reykjaviku i in.).

Wystawy

<videoflash>1YmYoMKj_CE</videoflash> Finisaż wystawy grafik Mariana Maliny w Gorlicach

Galeria

Bibliografia