Amfiteatr w Sosnowcu
Amfiteatr w Sosnowcu - amfiteatr dziś już nieistniejący obiekt - należał do największych inwestycji miejskich okresu Polski Ludowej. Jego budowa związana była z realizacją planów zagospodarowania Parku Sieleckiego.
Budowa
Obiekt powstawał stopniowo ogromnym nakładem finansowym Urzędu Miejskiego i kopalni „Sosnowiec”. Roboty ziemne rozpoczęto, w ramach czynu społecznego, wiosną 1964 r. Zgodnie z duchem tamtych czasów, w pierwszych pracach uczestniczyli członkowie egzekutywy Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KM PZPR) z I sekretarzem partii, członkowie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (M RN), dyrektorzy zakładów pracy, pedagodzy, działacze kultury. Na teren budowy przybył również I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach - Edward Gierek. Już w przeddzień obchodzonego wówczas święta odrodzenia (22 lipca) 1964 r., w 20. rocznicę PRL-u, amfiteatr zastał oddany do użytku. Jego uruchomianie zainaugurowano uroczystą sesją MRN, w której uczestniczyła załoga kopalni „Sosnowiec” - główny wykonawca obiektu. Amfiteatr, w którym od 1964 r. odbywały się imprezy (np. z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 r.), nie był jednak wykończony.
Niektóre prace przy budowie poszczególnych sektorów i zaplecza – trwały jeszcze do 1968 r. Nie wszystkie plany jednak zrealizowano. Scena nie została zadaszona, mimo iż na zlecenie Społecznego Komitetu Upiększania Miasta Sosnowca wykonano odpowiedni projekt („Miastoprojekt” w Katowicach).
Lokalizacja
Zlokalizowany w południowo-zachodniej części Parku Sieleckiego amfiteatr był jednym z najefektowniejszych tego typu obiektów w Polsce. Posiadał ogromną scenę z orkiestronem i widownię wkomponowaną w naturalny stok, która mogła pomieścić ok. 8 tys. osób, kabiny do wyświetlania filmów, obszerne garderoby, urządzenia sanitarne, kawiarnię. Dodatkowym atutem obiektu była jego lokalizacja w parku, w otoczeniu kompleksu rekreacyjno-sportowego (baseny, lodowisko, hala sportowa).
Imprezy
Na estradzie występowały profesjonalne i amatorskie zespoły polskie i zagraniczne - muzyczne, kabaretowe, operetkowe, teatralne i in. Gościły tu m. in. Zespól Pieśni i Tańca „Śląsk”, Centralny Zespól Wojska Polskiego oraz czołowi artyści estrady i scen polskich. Na scenie amfiteatru odbywały się także koncerty licznych w Sosnowcu zespołów amatorskich, a w kinie letnim wyświetlano filmy.
Organizatorem i koordynatorem imprez był Wydział Kultury Urzędu Miejskiego. Przez kilkanaście lat amfiteatr dobrze służył mieszkańcom Sosnowca (lata 60. i 70.). Niestety, z czasem coraz mniej wykorzystywany, ulegał zniszczeniu i dewastacji. Obecnie nic ma po nim śladu.
Galeria
Bibliografia
- Małgorzata Śmiałek: Sosnowieckie ABC, tom IV. Muzeum w Sosnowcu, 2005, s. 7-8. ISBN 83-89199-15-7.