Kopalnia "Dorota" (Sosnowiec-Ostrowy Górnicze (dawniej: Niemce)): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Linia 3: Linia 3:


==Historia==
==Historia==
Kopalnia  należała do '''inż.Stanisława Knothego''' i jego wspólników (curek: '''Ireny Knothe''' i '''Marii Skotnickiej''' oraz '''Władysława Jentysa'''). Była eksploatowana w latach [[1933]]-[[1944]]. Została zbudowana na polach górniczych należących do [[Warszawskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych|Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych]] które otrzymał '''Stanisław Knothe''' w zamian za rezygnację z innych kopalń. "Dorota" została unieruchomiona przez niemiecki koncern '''Preussag''' (który przejął ją w okresie okupacji hitlerowskiej) w czerwcu [[1944]] roku, po wyczerpaniu się jej zasobów. W roku [[1945]] jej pole przyłączono do [[Kopalnia "Kazimierz-Juliusz" (Sosnowiec)|kopalni "Kazimierz-Juliusz"]].
Kopalnia  należała do '''inż.Stanisława Knothego''' i jego wspólników (córek: '''Ireny Knothe''' i '''Marii Skotnickiej''' oraz '''Władysława Jentysa'''). Była eksploatowana w latach [[1933]]-[[1944]]. Została zbudowana na polach górniczych należących do [[Warszawskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych|Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych]] które otrzymał '''Stanisław Knothe''' w zamian za rezygnację z innych kopalń. "Dorota" została unieruchomiona przez niemiecki koncern '''Preussag''' (który przejął ją w okresie okupacji hitlerowskiej) w czerwcu [[1944]] roku, po wyczerpaniu się jej zasobów. W roku [[1945]] jej pole przyłączono do [[Kopalnia "Kazimierz-Juliusz" (Sosnowiec)|kopalni "Kazimierz-Juliusz"]].


==Wydobycie==
==Wydobycie==

Wersja z 19:30, 26 lip 2012

Kopalnia "Dorota". Ostrowy Górnicze. (Grzegorz Onyszko). (AP w Kat.)

Kopalnia "Dorota" - głębinowa kopalnia węgla kamiennego w Ostrowach Górniczych (dawniej: Niemcach) (od 1975 roku dzielnicy Sosnowca), była eksploatowana w latach 1933-1944.

Historia

Kopalnia należała do inż.Stanisława Knothego i jego wspólników (córek: Ireny Knothe i Marii Skotnickiej oraz Władysława Jentysa). Była eksploatowana w latach 1933-1944. Została zbudowana na polach górniczych należących do Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych które otrzymał Stanisław Knothe w zamian za rezygnację z innych kopalń. "Dorota" została unieruchomiona przez niemiecki koncern Preussag (który przejął ją w okresie okupacji hitlerowskiej) w czerwcu 1944 roku, po wyczerpaniu się jej zasobów. W roku 1945 jej pole przyłączono do kopalni "Kazimierz-Juliusz".

Wydobycie

Maksymalne wydobycie kopalni "Dorota" przypadło na rok 1938 i wyniosło 294949 ton węgla.

Galeria

Bibliografia


--Grzegorz Onyszko