Bronisław Arciszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 19: Linia 19:
|www                  =
|www                  =
}}
}}
'''Bronisław Arciszewski''' - (ur. [[1885]] r. w Białystok, zm. ) fotograf, założył w Będzinie własne studio fotograficzne.
<br>
W roku [[1914]] na skutek donosu konkurencji, że jest szpiegiem, został aresztowany i dwa lata spędził w obozach jenieckich w Zoltau i Vaselberg. Został zwolniony w roku [[1919]]. W czasie pobytu w obozach wykonał kilkaset cennych fotografii, które władze niemieckie chciały kupić, ale Arciszewski się nie zgodził i przywiózł je do kraju. Po powrocie kontynuował prace w swoim atelier.
<br>
W [[1942]] r. jego atelier zajął Niemiec Karl Ziegier, fotograf amator, u którego pracował Arciszewski wraz z córką Ireną. Wspominał, że robił odbitki z filmów
dostarczanych przez Niemców, między innymi z obozu Auschwitz. Po wojnie atelier przejęła córka.
<br>
Władze PRL-u kazały zlikwidować atelier. Od tej pory nie był znany los negatywów artysty.


'''Bronisław Arciszewski''' (ur. [[1885]] r. w Białymstoku, zm. [[1964]] r.) – fotograf, założyciel własnego studia fotograficznego w [[Będzin|Będzinie]].
==Życiorys==
===Aresztowanie i lata w obozach===
W [[1914]] roku, na skutek donosu konkurencji, że jest szpiegiem, Bronisław Arciszewski został aresztowany i spędził dwa lata w obozach jenieckich w Zoltau i Vaselberg. Podczas pobytu w obozach wykonał kilkaset cennych fotografii, które władze niemieckie próbowały zakupić, jednak Arciszewski odmówił i przywiózł je do kraju. Po uwolnieniu kontynuował pracę w swoim atelier.
===Okupacja niemiecka===
W [[1942]] roku jego studio zostało zajęte przez Niemca Karla Ziegiera, fotografa amatora, u którego pracował Arciszewski wraz z córką Ireną. Wykonywali odbitki z filmów dostarczanych przez Niemców, w tym z obozu Auschwitz.
===Powojenne losy ===
Po zakończeniu wojny atelier przejęła córka Arciszewskiego. Władze PRL nakazały jednak likwidację studio fotograficznego, a los negatywów artysty pozostaje nieznany.
==Źródło==
*[http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=323&Itemid=106 Muzeum Saturn - Bronisław Arciszewski]


[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Arciszewski, Bronisław]]
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Arciszewski, Bronisław]]
[[Kategoria:Zagłębiowscy fotografowie|Arciszewski, Bronisław]]
[[Kategoria:Zagłębiowscy fotografowie|Arciszewski, Bronisław]]

Aktualna wersja na dzień 08:41, 3 lip 2024

Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Bronisław Arciszewski
Data i miejsce urodzenia 1885
Białystok
Data śmierci 1964
Zawód fotograf

Bronisław Arciszewski (ur. 1885 r. w Białymstoku, zm. 1964 r.) – fotograf, założyciel własnego studia fotograficznego w Będzinie.

Życiorys

Aresztowanie i lata w obozach

W 1914 roku, na skutek donosu konkurencji, że jest szpiegiem, Bronisław Arciszewski został aresztowany i spędził dwa lata w obozach jenieckich w Zoltau i Vaselberg. Podczas pobytu w obozach wykonał kilkaset cennych fotografii, które władze niemieckie próbowały zakupić, jednak Arciszewski odmówił i przywiózł je do kraju. Po uwolnieniu kontynuował pracę w swoim atelier.

Okupacja niemiecka

W 1942 roku jego studio zostało zajęte przez Niemca Karla Ziegiera, fotografa amatora, u którego pracował Arciszewski wraz z córką Ireną. Wykonywali odbitki z filmów dostarczanych przez Niemców, w tym z obozu Auschwitz.

Powojenne losy

Po zakończeniu wojny atelier przejęła córka Arciszewskiego. Władze PRL nakazały jednak likwidację studio fotograficznego, a los negatywów artysty pozostaje nieznany.

Źródło