Park im. Henryka Jordana w Czeladzi: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
'''Park im. Henryka Jordana w Czeladzi''' - park miejski w [[Czeladź|Czeladzi]], położony w dolinie rzeki [[Brynica|Brynicy]] po przeciwnej stronie [[Park Alfred (Czeladź)|Parku Alfred]]; Założony w [[1924]] roku  według projektu architekta S. Celichowskiego, na o obszarze 10 ha i znany wówczas jako '''Park i Ogród Jordanowski na kopalni Saturn'''.
'''Park im. Henryka Jordana w Czeladzi''' - park miejski w [[Czeladź|Czeladzi]], położony w [[Dolina Brynicy|dolinie rzeki Brynicy]] po przeciwnej stronie [[Park Alfred (Czeladź)|Parku Alfred]]; Założony w [[1924]] roku  według projektu architekta S. Celichowskiego, na o obszarze 10 ha i znany wówczas jako '''Park i Ogród Jordanowski na kopalni Saturn'''.
Park był własnością '''Towarzystwa „Saturn”''' ale zarząd należał do Komitetu, składającego się z delegatów działających w Czeladzi licznych organizacji społecznych i zawodowych.  
Park był własnością '''Towarzystwa „Saturn”''' ale zarząd należał do Komitetu, składającego się z delegatów działających w Czeladzi licznych organizacji społecznych i zawodowych.  



Aktualna wersja na dzień 10:07, 4 kwi 2022

Park im. Henryka Jordana w Czeladzi - park miejski w Czeladzi, położony w dolinie rzeki Brynicy po przeciwnej stronie Parku Alfred; Założony w 1924 roku według projektu architekta S. Celichowskiego, na o obszarze 10 ha i znany wówczas jako Park i Ogród Jordanowski na kopalni Saturn. Park był własnością Towarzystwa „Saturn” ale zarząd należał do Komitetu, składającego się z delegatów działających w Czeladzi licznych organizacji społecznych i zawodowych.

Południowa część parku (obszar 2 ha) została ogrodzona w roku 1937 i założono na nim Ogród Jordanowski dla dzieci do lat 8. Ogród wyposażono w przyrządy gimnastyczne i „urządzenia rozrywkowe”, mały basenik z wodą i dużą krytą werandę. Ogród posiadał 200 grządek, na których dzieci pielęgnowały kwiaty. Poza Ogrodem Jordanowskim w parku znajdowały się przyrządy gimnastyczne dla starszych dzieci oraz place do różnych gier np. szczypiorniaka, hazeny (gra podobna do piłki ręcznej), siatkówki. W północnej części parku znajdował się teren do treningów dla lekkoatletów oraz kiosk dla orkiestry górniczej, która koncertowała latem w niedzielne popołudnia oraz w święta. Na końcu parku urządzono strzelnicę dla broni małokalibrowej.

W północnej części parku znajdował się teren do treningów dla lekkoatletów oraz kiosk dla orkiestry górniczej, która koncertowała latem w niedzielne popołudnia oraz w święta. Na końcu parku urządzono strzelnicę dla broni małokalibrowej.

Bibliografia

  • Album, Park i Ogród Jordanowski na kopalni Saturn, 1937