Ulica Stanisława Małachowskiego (Sosnowiec): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Linia 33: Linia 33:
===Ulica Małachowskiego - Reklama po 1916===
===Ulica Małachowskiego - Reklama po 1916===
<gallery>
<gallery>
Plik:Reklama 1914(2) Sosnowiec Szkoła Koedukacyjna Zofia Lipska 01.JPG|''[[1914]]''
Plik:Reklama 1931 Sosnowiec M. Łempicki Sp. Akc. 01.jpg|''[[1931]]''
Plik:Reklama 1914(2) Sosnowiec Szkoła Iwanogrodzka 1 01.JPG|''[[1914]]''
 
Plik:Reklama 1914(2) Sosnowiec Pierwsza Szkoła Handlowa Żeńska 01.JPG|''[[1914]]''
</gallery>
</gallery>



Wersja z 21:37, 18 lut 2018

Pocztowka sosnowiec ulica malachowskiego bank 0002.jpg

Ulica Małachowskiego - Ulica położona w najstarszej części miasta zwana była początkowo ul. Fabryczną. Pod taką nazwą figuruje w pierwszym spisie ulic, sporządzonym po uzyskaniu praw miejskich, oraz na planie Sosnowca z 1907 r.

Historia

Na ulicę Małachowskiego przemianowano ją w 1916 r. z okazji obchodów 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od początku obejmowała odcinek drogi od ulicy Głównej (3 Maja) do mostu na Czarnej Przemszy, gdzie łączyła się z Schönowską (obecnie l Maja). Usytuowana w okolicy dworca kolejowego, zabudowywana była piętrowymi kamienicami czynszowymi dekorowanymi frontami i oficynami. Należała do śródmiejskich ulic handlowych w dużym stopniu przez ludność Żydowską. Część starej zabudowy wyburzono w latach 70. XX w. Spośród kamienic, które przetrwały, dwie wyróżniają się ozdobnymi fasadami o charakterystycznej dla secesji ornamentyce (Małachowskiego 9 i 32).

Edukacja

Od 1910 r. w budynku przy ulicy Fabrycznej 7 (Małachowskiego 5) mieściła się 7-klasowa Szkoła Handlowa Józefy Siwikowej, przekształcona następnie w 8-klasowe Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej, a w 1921 r. w Gimnazjum Państwowe Żeńskie im. E. Plater. W 1934 r. szkołę przeniesiono do nowego gmachu przy ul. Parkowej.

Banki na ulicy

W latach 20. XX w. w ramach realizacji ambitnego programu rozwoju miasta, opracowanego przez prof. Jana Rakowicza, przy ul. Małachowskiego powstały dwa obiekty bankowe. Pierwszy z nich Bank Polski (obecnie Bank ING), wybudowany według projektu znakomitego architekta polskiego, Mariana Lalewicza, nawiązuje do architektury akademickiego klasycyzmu. Drugi Bank Handlowy (obecnie Bank Przemysłowo Handlowy PBK S.A.) składa silę z dwóch części: niższego obiektu pochodzącego z 1908 r. i dobudowanego do niego gmachu w stylu eklektycznym, mieszczącego salę operacyjną banku.

Zabudowa

Charakterystycznym obiektem budowlanym u zbiegu ulic Małachowskiego i Kościelnej jest tzw. sosnowiecka superjednostka – budynek z kamienia z początku XX w. zamieszkały niegdyś przez ludność pochodzenia żydowskiego . W czasie II wojny światowej na placu przed tym domem wykonywano egzekucje Żydów.

Należąca do śródmieścia ulica Małachowskiego zachowała nadal charakter ulicy handlowo-usługowej. Tutaj także, w kompleksie budynków położonych obok Banku Przemysłowo Handlowego mieści się kilka wydziałów Urzędu Miejskiego i ma swoją siedzibę Straż Miejska.

Galeria

Ulica Fabryczna - Reklama do 1916

Ulica Małachowskiego - Reklama po 1916

Bibliografia