Pola Negri: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 39: Linia 39:
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Negri, Pola]]
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Negri, Pola]]
[[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem|Negri, Pola]]
[[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem|Negri, Pola]]
[[Kategoria:Ludzie filmu|Negri, Pola]]

Wersja z 13:16, 30 sty 2012

Zagłębiowskie Biogramy
Pola Negri
Pola Negri
Imię i nazwisko Pola Negri
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1897
Lipno
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 1987
San Antonio
Zawód polska aktorka filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego

Pola Negri, właściwie Barbara Apolonia Chałupiec (1897 - 1987) – polska aktorka filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego.

Pola Negri przyszła na świat się 3 stycznia 1897 roku w Lipnie na Kujawach. Naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec. Ukończyła szkołę baletową w Warszawie. Poźniej zaczęła występować w teatrach. W 1914 roku zadebiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów”.

Właśnie ten film wiozła ze sobą, gdy, jak sama napisała w pamiętniku: „Pociąg zatrzymał się na granicy w Sosnowcu. Celnik brutalnie przywołał mnie do rzeczywistości, ostrym tonem karząc otworzyć walizki. Zobaczył puszki z filmem i wrzasnął: A gdzie pozwolenie wywozu? Pani łamie przepisy! ” . Spowodowało to, iż trafiła przed oblicze komendanta sosnowieckiej policji ppor.Eugeniusza hr. Dąmbskiego. Pola Negri trafiła „w oko” hrabiemu, gdyż ten zaprosił piękną podróżną na kolację. Bez przeszkód załatwił odprawę celną. W parę dni później oświadczył się Poli listownie. Był wtedy początek 1919 roku.

Incydent ten zapoczątkował romans, który zaprowadził tych dwoje młodych ludzi na ślubny kobierzec. Ślub wzięli 5 listopada 1919 roku w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej (obecnej katedrze). Zamieszkali u Dąmbskich w kamienicy przy ul. Kołłątaja 6. Rozstali się po około ośmiu miesiącach. Przeprowadziła rozwód z hrabią Dąmbskim, by wyjść za mąż za gruzińskiego księcia – emigranta Sergiusza Mdivaniego.

W 1922 roku wyjechała do Ameryki. Wystąpiła tam w wielu filmach. m.in. : "Hiszpańska tancerka", "Zakazany raj", "Hotel Imperial", "Miłość aktorki" i innych. W USA stała się gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino.

Nie odnosząc sukcesów w filmach dźwiękowych m.in. "Z rozkazu kobiety", powróciła do Niemiec, gdzie zaczęto ją prześladować z powodu rzekomo żydowskiego pochodzenia. Uwolniona od podejrzeń w wyniku osobistej interwencji Adolfa Hitlera, zagrała ponownie w filmach niemieckich. Przed wybuchem wojny powróciła do Ameryki. Wystąpiła jeszcze w kilku filmach, jak He Diddle Diddle i The Moonspinners. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1965. W 1970 opublikowała wspomnienia "Pamiętnik gwiazdy". Zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio. Została pochowana w Los Angeles.

Na ścianie frontowej budynku przy ul. Kołłątaja 6 w Sosnowcu znajduje się tablica z napisem „W latach 1919 — 1920 mieszkała w tym domu Pola Negri — Apolonia Chałupiec. Aktorka filmowa o międzynarodowej sławie”.

Biogram opracował: Piotr Dudała