Józef Liszka: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Linia 71: Linia 71:
*''Kartki z dziejów gminy Bolesław'', [[2000]]
*''Kartki z dziejów gminy Bolesław'', [[2000]]
*''[[Boleslaviana * Ilkussiana]]'', [[2001]]
*''[[Boleslaviana * Ilkussiana]]'', [[2001]]
*''[[Jan Waśniewski bolesławski epik]]'', [[2002]]
*''[[Wokół bolesławskiego dworku]]'', [[2002]]
*''[[Legenda-Podanie-Historia]]'', [[2005]]
*''[["Diabla Góra" w Bukownie. Legenda i prawda]]'', [[2005]]
*''[[Ziemia kryje skarby]]'', [[2005]]
*''[[Ludzie z Bolesławskich cmentarzy]]'', [[2007]]
*''[[Z babcinej półeczki, dziadkowej szufladki i ... starego strychu]]'', [[2007]]
*





Wersja z 11:03, 28 wrz 2016

Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Józef Liszka
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1930
Krzykawa (gm. Bolesław)
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi
"Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski"

Józef Liszka urodził się 19 listopada 1930 roku w Krzykawie gm. Bolesław, pow. Olkusz, woj. małopolskie. Jest miłośnik regionu, autorem wielu artykułów i książek opisujących region. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, Oddział Będzin

Życie prywatne

Ożenił się z Gabrielą i posiada dwóch synów: Andrzeja i Tomasza (żona Gabriela zmarła w 1988 r.). Jego hobby to rzeźba i ogrodnictwo. Mieszka w Krzykawie k/Bukowna

Szkoła i kariera zawodowa

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w 1972 roku (jest inżynierem mechanikiem o specjalności budowa maszyn i urządzeń hutniczych metali nieżelaznych) oraz Studium Gospodaroania i Zarządzania w Przemyśle (1964 r.). Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w 1972 roku (jest inżynierem mechanikiem o specjalności budowa maszyn i urządzeń hutniczych metali nieżelaznych) oraz Studium Gospodarowania i Zarządzania w Przemyśle (1964 r.).

Pracował w: Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w Warszawie od 1952 r. - do 1954 r. (na nakazie pracy), później w Zakładach Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie (kolejno na stanowiskach: kierownika Działu Zbytu i Transportu, mechanika wydziałowego Huty Tlenku Cynku i Zakładu Ołowiu, inżyniera Wydziału Badawczo-Doświadczalnego, kierownika Warsztatów Remontowo-Mechanicznych, zastępcy Głównego Energo-Mechanika). W Zakładach Remontowo-Montażowych Przemysłu Metali Nieżelaznych w Piekarach, w latach 1979-1982 był dyrektorem technicznym i naczelnym. Ponownie wraca do ZGH "Bolesław", jako kierownik wykonawstwa inwestycyjnego. Od 1990 roku przeszedł na emeryturę.

Od tego czasu jest półetatowym pracownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Bolesławiu na stanowisku instruktora do spraw historii.

Działalność społeczna

O działalności społecznej świadczą prace, przez dwie kadencje, w Radach Narodowych, dwie kadencje jako ławnika sądu w Olkuszu; ,osiemnaście lat pełnił funkcję przewodniczącego Klubu Techniki i Racjonalizacji w ZGH "Bolesław", był też przewodniczącym koła Bolesławskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i przewodniczącym Koła Miłośników Historii Bolesławia i okolicy (od 1984 r. do dzisiaj). Obecnie należy do Stowarzyszenia Mediów Polskich, jako redaktor naczelny dwumiesięcznika "Korzenie", wydawanego od 1997 roku przez GOK w Bolesławiu. Jest członkiem Rady Fundacji "Pracownia Inicjatyw Regionalnych" w Bukownie.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Srebrna Odznaka "Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego"
  • Odznaka "Zasłużony Pracownik Kombinatu Górniczo-Hutniczego",
  • Odznaka "Racjonalizator Produkcji"

Został także uhonorowany nagrodami: Nagrodą Wojewody Katowickiego za upowszechnianie kultury, za działania kulturotwórcze, popularyzację historii regionu oraz za integrację środowiska społecznego ruchu kulturalnego, Nagrodą Kategorii Drugiej w corocznym "Kon- kursie w zakresie poprawy warunków pracy" nadaną przez Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Zarząd Główny NOT oraz CRZZ (1973 r.).

Otrzymał wiele dyplomów m.in.: Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na najlepszą pracę dyplomową szkół wyższych, Dyplom Honorowy Zasłużony dla Upowszechnienia Kultury oraz dziesięć innych podobnych dyplomów. W 2004 roku otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Bolesław", a w czerwcu 2007 r. tytuł "Zasłużony dla Miasta Bukowno". Posiada liczne dyplomy za udział w wystawach rzeźby i plenerach plastycznych. Posiada też "Złoty Medal-SALON de MAI 1991" w dziedzinie rzeźby - Liliers-Francja.

Twórczość

W dorobku literackim wydawnictw zwartych posiada ponad 50 pozycji. Ponadto ukazało się ponad 260 artykułów w pismach lokalnych i zawodowych.






Linki zewnętrzne

Bibliografia