Czesław Gałka: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 20: Linia 20:
  |www                  =
  |www                  =
}}
}}
'''Czesław Gałka''' - (ur. [[7 maja]] [[1957]] w [[Sosnowiec|Sosnowcu]]) polski śpiewak operowy, bas.


Czesław Gałka – bas
==Życiorys==
Urodził się w [[Sosnowiec|Sosnowcu]] w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Ukończył studia wokalne na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej w [[1984]] roku. Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród ogólnopolskich konkursów wokalnych, w tym I miejsca na Konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy ([[1983]]) oraz II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej w Bytomiu ([[1984]]).


Urodził się w Sosnowcu w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Ukończył studia wokalne na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. S. Marciniak-Gowarzewskiej (1984). Laureat wyróżnień i nagród ogólnopolskich konkursów wokalnych. Zdobył m.in. I miejsce na Konkursie im. J. Kiepury w Krynicy (1983) oraz II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej w Bytomiu (1984). W 1981 r. brał udział w Festiwalu Feste Medicee we Florencji i ukończył kurs interpretacji muzyki oratoryjnej w klasie prof. Pekka Saalomy w Bayreuth, a w 1982 r. kurs wokalny w klasie prof. Pawła Lisicjana w Weimarze.  
W [[1981]] roku brał udział w Festiwalu Feste Medicee we Florencji oraz ukończył kurs interpretacji muzyki oratoryjnej w klasie prof. Pekka Saalomy w Bayreuth. W [[1982]] roku ukończył kurs wokalny w klasie prof. Pawła Lisicjana w Weimarze.


Zadebiutował w partii Zbigniewa w Strasznym dworze S. Moniuszki na scenie Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu (1982r.), której był solistą w latach 1983-1985. Od października 1985 r. solista Opery Narodowej w Warszawie. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji (pieśni S. Moniuszki, M. Karłowicza, R. Schumanna i F. Schuberta). Występuje także na estradach polskich filharmonii, wykonując partie basowe repertuaru muzyki oratoryjnej.
==Kariera operowa==
Zadebiutował w partii Zbigniewa w ''Strasznym dworze'' Stanisława Moniuszki na scenie Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu w [[1982]] roku, gdzie był solistą w latach [[1983]]-[[1985]]. Od października [[1985]] roku jest solistą Opery Narodowej w Warszawie.


W 1994 r w uznaniu wokalnego dorobku Czesław Gałka otrzymał artystyczną nagrodę miasta Sosnowca.
==Działalność koncertowa==
Czesław Gałka dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym pieśni Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Roberta Schumanna i Franza Schuberta. Występuje także na estradach polskich filharmonii, wykonując partie basowe repertuaru muzyki oratoryjnej.


''Opracował: Piotr Dudała''
==Nagrody i wyróżnienia==
W [[1994]] roku, w uznaniu swojego wokalnego dorobku, Czesław Gałka otrzymał artystyczną [[Nagroda Miasta Sosnowca|Nagrodę Miasta Sosnowca]].
 
==Wybrane role operowe==
W czasie swojej kariery artystycznej Czesław Gałka wykonywał wiele głównych partii operowych, w tym w ''Strasznym dworze'' i ''Halce'' Stanisława Moniuszki, ''Makbecie'' Giuseppe Verdiego, ''Krakowiakach i góralach'' Stefaniego, ''Damie pikowej'' Piotra Czajkowskiego, ''Czarodziejskim flecie'' Wolfganga Amadeusza Mozarta, ''Manekinach'' Rudzińskiego oraz ''Skrzypku na dachu''.
 
==Działalność nagraniowa==
Twórczość wokalna Czesława Gałki została udokumentowana na wielu nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych. Dla Polskiego Radia nagrał m.in. pieśni Stanisława Moniuszki i Zbigniewa Rudzińskiego, a dla telewizji m.in. spektakle ''Mistrz i Małgorzata'' Rainera Kunada oraz ''Dama pikowa'' Piotra Czajkowskiego. Na płytach utrwalił m.in. ''Te Deum'' Otto Nicolaia, ''Mękę Jezusa Chrystusa'' Józefa Elsnera, ''Magnificat'' Żebrowskiego, ''Requiem'' i ''Mszę Koronacyjną'' Mozarta.
 
==Życie prywatne==
Czesław Gałka często podkreśla swoje emocjonalne związki z [[Sosnowiec|Sosnowcem]]. Po zdobyciu pierwszej nagrody w Konkursie Arii i Pieśni w Krynicy wystąpił w swoim rodzinnym mieście, w [[Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu|Klubie im. Jana Kiepury]]. Koncertuje tam tak często, jak tylko pozwala mu na to jego działalność artystyczna.
 
==Przypisy==
[[Kategoria:Polscy śpiewacy operowi]]
[[Kategoria:Polskie basy]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1957]]
[[Kategoria:Ludzie urodzeni w Sosnowcu]]

Wersja z 11:19, 21 cze 2024

Zagłębiowskie Biogramy
Czesław Gałka
Czesław Gałka
Imię i nazwisko Czesław Gałka
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1957
Sosnowiec
Zawód śpiewak operowy, bas

Czesław Gałka - (ur. 7 maja 1957 w Sosnowcu) polski śpiewak operowy, bas.

Życiorys

Urodził się w Sosnowcu w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Ukończył studia wokalne na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej w 1984 roku. Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród ogólnopolskich konkursów wokalnych, w tym I miejsca na Konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy (1983) oraz II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej w Bytomiu (1984).

W 1981 roku brał udział w Festiwalu Feste Medicee we Florencji oraz ukończył kurs interpretacji muzyki oratoryjnej w klasie prof. Pekka Saalomy w Bayreuth. W 1982 roku ukończył kurs wokalny w klasie prof. Pawła Lisicjana w Weimarze.

Kariera operowa

Zadebiutował w partii Zbigniewa w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki na scenie Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu w 1982 roku, gdzie był solistą w latach 1983-1985. Od października 1985 roku jest solistą Opery Narodowej w Warszawie.

Działalność koncertowa

Czesław Gałka dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym pieśni Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Roberta Schumanna i Franza Schuberta. Występuje także na estradach polskich filharmonii, wykonując partie basowe repertuaru muzyki oratoryjnej.

Nagrody i wyróżnienia

W 1994 roku, w uznaniu swojego wokalnego dorobku, Czesław Gałka otrzymał artystyczną Nagrodę Miasta Sosnowca.

Wybrane role operowe

W czasie swojej kariery artystycznej Czesław Gałka wykonywał wiele głównych partii operowych, w tym w Strasznym dworze i Halce Stanisława Moniuszki, Makbecie Giuseppe Verdiego, Krakowiakach i góralach Stefaniego, Damie pikowej Piotra Czajkowskiego, Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusza Mozarta, Manekinach Rudzińskiego oraz Skrzypku na dachu.

Działalność nagraniowa

Twórczość wokalna Czesława Gałki została udokumentowana na wielu nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych. Dla Polskiego Radia nagrał m.in. pieśni Stanisława Moniuszki i Zbigniewa Rudzińskiego, a dla telewizji m.in. spektakle Mistrz i Małgorzata Rainera Kunada oraz Dama pikowa Piotra Czajkowskiego. Na płytach utrwalił m.in. Te Deum Otto Nicolaia, Mękę Jezusa Chrystusa Józefa Elsnera, Magnificat Żebrowskiego, Requiem i Mszę Koronacyjną Mozarta.

Życie prywatne

Czesław Gałka często podkreśla swoje emocjonalne związki z Sosnowcem. Po zdobyciu pierwszej nagrody w Konkursie Arii i Pieśni w Krynicy wystąpił w swoim rodzinnym mieście, w Klubie im. Jana Kiepury. Koncertuje tam tak często, jak tylko pozwala mu na to jego działalność artystyczna.

Przypisy