Zespół Śpiewaczy "Mierzęcanki"

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zespół Śpiewaczy "Mierzęcanki"


Dożynki; Sosnowiec Kazimierz 15 września 2013 (Foto: Dariusz JUREK)

Zespół powstał w 1975 roku z inicjatywy Naczelnika Gminy Franciszka Jakóbczyka i początkowo nosił nazwę Zespołu Pieśni i Tańca "Mierzęcice". Składał się z par małżeńskich, które tańczyły i śpiewały pieśni tej części Zgłębia Dąbrowskiego.

Pierwszym opiekunem zespołu był prof. Władysław Byszewski z Polskiego Radia w Katowicach. Kierownikiem a zarazem "motorem napędowym" zespołu od samego początku była i nadal jest Czesława Wojadas. Zespół liczy (stan na 2013 rok) 25 osób w różnym wieku, a do śpiewu na akordeonie akompaniuje mu Stanisław Hetmańczyk.


Dożynki; Sosnowiec Kazimierz 15 września 2013, Kierownik Zespołu p. Czesława Wojdas

Podczas swojej działalności zespół zgromadził na swoim koncie ponad 100 oryginalnych piosenek i przyśpiewek z niepublikowanych rękopisów oraz przekazów ustnych. Posiadają one oryginalne, archaiczne, gwarowe teksty oraz tradycyjne linie melodyczne.

Zespół Śpiewaczy "Mierzęcanki" ma w swoim dorobku wiele sukcesów w przeglądach regionalnych, wojewódzkich oraz krajowych, m. innymi występ na prestiżowym przeglądzie w Kazimierzy Dolnym nad Wisła. Uczestniczył także w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach (III miejsce) oraz w Międzynarodowym Przeglądzie Seniorów w Międzyzdrojach. Zespół występowała także wielokrotnie w telewizji oraz w audycjach radiowych.

Za swoje zasługi na rzecz upowszechniania kultury i tradycji regionu zespół otrzymał nagrodę Wójta Gminy Mierzęcice "Gryf Mierzęcicki" oraz nagrodę Starosty będzińskiego "Kasztelanka".

Kontakt do Zespołu: tel. ....., e-mail ......

Dożynki; Sosnowiec Kazimierz 15 września 2013 (Foto: Dariusz JUREK)
Dożynki; Sosnowiec Kazimierz 15 września 2013 (Foto: Dariusz JUREK)
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego