Zenon Chmielewski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Zenon Chmielewski
Imię i nazwisko Zenon Chmielewski
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1895
Szczutowo
Data i miejsce śmierci 29 września 1993
Dąbrowa Górnicza
Zawód prawnik, adwokat

Zenon Chmielewski, pseudonim "Mirski" – (ur. 21 grudnia 1895 r. w Szczutowie zm. 29 września 1993 r. w Dąbrowie Górniczej), prawnik, adwokat, Honorowy Obywatel Miasta Dąbrowa Górnicza. Syn Franciszka, urodził się w rodzinie leśnika w byłym powiecie rypińskim.

Edukacja

W latach 1910 - 1914 uczęszczał do prywatnego Gimnazjum Polskiego w Płocku wraz z Władysławem Broniewskim, późniejszym poetą. Uczestniczył wówczas w organizowaniu kołek samokształceniowych i w szkoleniu Polskich Drużyn Strzeleckich, za co został wydalony ze szkoły. Po złożeniu egzaminów eksternistycznych w 1918 r. podjął studia na Wydz. Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Legiony

W 1915 r. wstąpił do Legionowa Polskich; komendant POW II Obwodu Lipnowskiego w latach 1915 - 1918. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej.

Praca

W 1929 r. zamieszkał w Dąbrowie Górniczej. Po odbyciu praktyki adwokackiej otworzył własną kancelarię. Wkrótce dał się poznać jako obrońca w procesach politycznych.

II Wojna Światowa

W 1939 r. w randze ppor. uczestniczył w działaniach bojowych armii „Kraków”. Po przedostaniu się do Warszawy zamieszkał tam aż do końca wojny pod zmienionym nazwiskiem - Zaburda. Niósł pomoc Żydom polskim. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu Bartkiewicza. W 1945 r. powrócił do Dąbrowy Górniczej.

Od 17 lutego 1945 do sierpnia 1945 r. pełnił urząd starosty bielskiego. Powróciwszy do Dąbrowy Górniczej podjął pracę w swym zawodzie jednocześnie uczestnicząc w życiu publicznym. Od 1946 - 1965 Przewodniczący Miejskiego Komitetu Odbudowy Warszawy. Aktywny działacz dąbrowskiego Klubu Literackiego - znany prelegent. Honorowy wiceprzewodniczący Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej oraz wiceprzewodniczący Komitetu opieki nad kopcem J. Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Honorowy Obywatel Dąbrowy Górniczej od 12 grudnia 1990 r.

Odznaczenia

Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Oficerskim OOP, Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę 1939 - 1945, Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Źródło

Encyklopedia Dąbrowy Górniczej A - Z (Tom 1)