Zdzisława Franciszka Kubala

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Zdzisława Franciszka Kubala
Imię i nazwisko Zdzisława Franciszka Kubala
Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1941
Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce
Zawód poetka, pisarka

Urodzona w Strzemieszycach 28 lutego 1941 roku. Po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu rozpoczęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Próby twórczości poetyckiej podjęła już w czasie nauki w liceum. W latach 1986-2004 przebywała na emigracji w Szwajcarii. W tym to czasie wiele podróżowała po Europie z szeroko otwartymi oczami. Odwiedziła drogie polskiemu sercu miejsca pobytu wielu naszych rodaków.

Przemyślenia, doświadczenia i spostrzeżenia pozwoliły jej, po powrocie do kraju w 2004 roku, wrócić ponownie do twórczości literackiej. Opowiadania, eseje i poezję publikowała głównie na łamach lokalnych pism.

W 2007 roku wydała pierwszy tomik poezji pt. "To tylko słowa, słowa, słowa", a w 2011 zbiór poezji pt. "Wiersze zebrane". W 2012 roku otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie ZNP Chorzów za opowiadanie "Cebula i niebieskie oczy", a w 2013 roku wyróżnienie za opowiadanie "Gintaras" w konkursie "Liberum Arbitrium" w Tuchowie oraz wyróżnienie za trzy wiersze w konkursie "O ludzką twarz człowieka" w Krośnicach.

Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich - Oddział w Będzinie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Strzemieszyc.

Dorobek wydawniczy: