Zdzisław Szostak

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Zdzisław Szostak
Zdzisław Szostak
Imię i nazwisko Zdzisław Szostak
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1930
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 7 września 2019
Łódź
Zawód Muzyk, dyrygent i kompozytor
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
"Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski"

Zdzisław Szostak - (ur. 13 stycznia 1930 r. w Sosnowcu, zm. 7 września 2019 r. w Łodzi) muzyk, dyrygent i kompozytor.

Od dzieciństwa jego pasją była muzyka. W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna) ukończył dyrygenturę (pod kierunkiem Artura Malawskiego, dyplom w 1954) oraz kompozycję (w klasie Bolesława Szabelskiego, dyplom w 1955). Natychmiast po uzyskaniu dyplomu z dyrygentury zatrudniono go w Filharmonii Śląskiej, gdzie odbył obowiązkowy wówczas staż dyrygenta –asystenta. Od 1958 roku podjął pracę w Poznaniu, gdzie początkowo zajmował stanowisko II dyrygenta w miejscowej Filharmonii, a od w 1967 został jej kierownikiem artystycznym. W 1971 przeniósł się do Łodzi, gdzie objął stanowisko zastępcy dyrektora do spraw artystycznych oraz dyrygenta Filharmonii Łódzkiej. Od 1972 do roku 2000 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Tam też, w latach 19721995, prowadził ogólnouczelnianą studencką orkiestrę symfoniczną, z którą koncertował m.in. w Niemczech i we Włoszech.

Największymi pasjami Zdzisława Szostaka zawsze były muzyka symfoniczna i oratoryjna oraz muzyka filmowa. Od 1957 roku jako dyrygent i kompozytor związany był z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Z czasem podjął też współpracę z Wytwórnią Filmów Fabularnych. W ciągu ponad półwiecza pracy twórczej skomponował muzykę do 40 filmów (w tym 20 fabularnych). Pod jego batutą dokonano nagrań do ok. 200 filmów polskich i zagranicznych, m.in. z muzyką autorstwa Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera i Jerzego Maksymiuka.

Jako dyrygent, Zdzisław Szostak współpracował m.in. z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji ( obecnie NOSPR), Sinfonią Varsovią oraz niemal prawie wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i wieloma zagranicznymi. Ma na swym koncie liczne nagrania archiwalne i kilkanaście płyt kompaktowych.

Zdzisław Szostak otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. posiada medal za osiągnięcia artystyczne w Łódzkiej Wiośnie Artystycznej (1973) oraz nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności artystycznej i pedagogicznej (1976), Złoty Krzyż Zasługi (1975), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984) oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”(2006). Jako twórca niezależny w kwietniu 2011 roku odebrał Złotego Glana - nagrodę łódzkiego kina „Charlie” przyznawaną od 2002 roku dla twórców przeciwstawiających się trendom i modom.

Od 2006 r. jest członkiem Komitetu Honorowego Konkursu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.