Zdzisław Lachur

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Zdzisław Lachur
Imię i nazwisko Zdzisław Lachur
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1920 r.
Zagórze
Data i miejsce śmierci 29 grudnia 2007 r.
Warszawa
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny Północny na Wólce Węglowej w Warszawie
Zawód polski malarz i grafik, założyciel pierwszej polskiej wytwórni filmów rysunkowych w Bielsku-Białej.

Zdzisław Lachur - (ur. 14 lipca 1920 roku w Zagórzu (ob. dzielnicy Sosnowca), zm. 29 grudnia 2007 roku w Warszawie) artysta plastyk, grafik, założyciel pierwszej polskiej wytwórni filmów rysunkowych w Bielsku-Białej.

Spis treści

Studia w Warszawie

W latach 1945–1950 studiował malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był wychowankiem prof. Eugeniusza Eibischa – malarza, rysownika i pedagoga, reprezentanta nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30-tych i sztuce powojennej.

Praca artystyczna

W 1947 roku Lachur założył w Bielsku-Białej pierwszą w Polsce wytwórnię filmów rysunkowych. Należał do pokolenia "arsenałowców" – artystów, którzy w 1955 roku, podczas wystawy w warszawskim "Arsenale", opowiedzieli się za końcem socrealizmu w sztuce. Był twórcą oryginalnego stylu malarskiego, tzw. techniki starej ikony. Do najbardziej znanych dzieł malarza należy cykl "Holocaustu" - inspirowany tragedią Żydów podczas okupacji nazistowskiej.

Obrazy na całym świecie

Obrazy sosnowieckiego malarza znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych na całym świecie, m.in. w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum w Haifie, Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku i Muzeum Holocaustu w Paryżu. Dzieła Lachura trafiły także do kolekcji prywatnych, m.in. gitarzysty Beatlesów Georga Harrisona, Jacqueline Kennedy oraz piosenkarki Barbry Streisand.

Nagrody i wyróżnienia

W 1961 roku Zdzisław Lachur otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości. Został także odznaczony medalem izraelskiego Instytutu Yad Vashem "[...] w uznaniu jego twórczości malarskiej poświęconej narodowi żydowskiemu" (1979 rok). Ostatnie lata życia artysta spędził w domu opieki w warszawskim Aninie. Artysta zmarł 29 grudnia 2007 w Warszawie. Miał 87 lat.

Biogram opracował: Piotr Dudała

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego