Zbigniew Marian Szaleniec

Z WikiZagłębie
(Przekierowano z Zbigniew Szaleniec)
Zagłębiowskie Biogramy
Zbigniew Szaleniec
Zbigniew Szaleniec
Imię i nazwisko Zbigniew Szaleniec
Data i miejsce urodzenia 8 grudnia 1954
Zabrze
Zawód polityk, nauczyciel i działacz samorządowy


Zbigniew Marian Szaleniec (ur. 8 grudnia 1954 w Zabrzu) – polski polityk, nauczyciel i działacz samorządowy, senator VI i VII kadencji. Burmistrz Miasta Czeladż.

Wykształcenie

Ukończył studia na Wydziale Wychowania Fizycznego AWF w Katowicach oraz studia podyplomowe w zakresie administracji i zarządzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Praca zawodowa

W latach 1974-1990 pracował w kopalniach węgla kamiennego w Rudzie Śląskiej, Mysłowicach, Radzionkowie, Wojkowicach.Od 1990 r. do 2001 r. pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Czeladzi. W latach 1993-2002 pełnił funkcję doradcy metodycznego dla nauczycieli wychowania fizycznego w powiecie będzińskim z ramienia Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. W 2002 r. był dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Czeladzi. Przez wiele lat był trenerem drużyn piłkarskich na Śląsku i w Zagłębiu (AKS Chorzów, Ruch Radzionków, Górnik Wojkowice, CKS Czeladź). Od 1994 zasiadał w radzie miasta Czeladź, następnie w latach 2002–2005 pełnił funkcję zastępcy burmistrza.

Działalność polityczna

Działalność polityczną rozpoczynał w Unii Pracy, do której należał w latach 1994–1996. W wyborach parlamentarnych w 2005 z ramienia Platformy Obywatelskiej został wybrany na senatora VI kadencji w okręgu sosnowieckim. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 98 733 głosy. W 2011 bez powodzenia kandydował do Sejmu. 1 grudnia 2011 został zastępcą prezydenta Sosnowca. W 2014 złożył rezygnację z członkostwa w PO. W tym samym roku jako kandydat niezależny został wybrany na burmistrza Czeladzi. W 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję na kolejną kadencję.

Życie prywatne

Żona, Iwona Szaleniec, założycielka i dyrektor Muzeum „Saturn” w Czeladzi, syn Bartosz (32 lata), absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracuje jako doradca podatkowy, córka Marta (24 lata) w październiku obroniła pracę magisterską na kierunku International Business z językiem wykładowym angielskim, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Opracował: Piotr Dudała

http://ww2.senat.pl/k7/senat/senator/szaleniec.htm