Zamek w Smoleniu

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ruiny zamku
Zamek w Smoleniu (Foto: Dariusz JUREK)

Zamek w Smoleniu - nazywany w dawnych wiekach zamkiem Pileckim. Zbudowany jest w stylu renesansu polskiego z XVI w. Znajduje się we wsi Smoleń.

Spis treści

Historia

Według tradycji miał tu wbudować zamek Sieciech, wojewoda krakowski. Synowie jego pisali się Pileckimi. Z zamkiem Pileckim związane jest imię Elżbiety, córki możnowładcy Ottona z Pilicy, którego żona, a matka Elżbiety była chrzestną matką Władysława Jagiełły. Owa Elżbieta po śmierci swych dwóch pierwszych mężów: księcia Olbrachta Opolskiego i kasztelana nakielskiego Wincentego Granowskiego wyszła za mąż za króla Jagiełłę, mimo niechęci panów.

Po Pileckich odziedziczyli zamek Padniewscy, z których Wojciech wystawił w r. 1610 nowy zamek pod miastem Pilicą. Od tego czasu zamek Pilecki w Smoleniu opustoszał. Spalili go Szwedzi w r. 1656. Dalszy los zamku związany jest z Pilicą. Dopiero w r. 1828 nastąpił podział dóbr. Wtedy Smoleń ze wsią Złożeniec nabył Roman Hubicki, niepospolity erudyta i badacz przeszłości. Między innymi pozostawił on po sobie „Opis trzech zamków: Smolenia, Pilicy i Ogrodzieńca”. Po Hubickich nabył Smoleń Leon Epsztein i włączył go do dóbr Pilica. Ruiny zamku w Smoleniu z potężną wieżą i ostrołukową bramą są jednym z najpiękniejszych zabytków ziemi olkuskiej i całego regionu.

Ciekawostki

Osobliwością jest tu studnia w skale wykuta, dzieło, jak powiada kronikarz, „przewidywania i cierpliwości praojców”, oraz jaskinia zwana Zegarem, w której według podania ukrywa się zegar, wydzwaniający północ co rok w wigilię św. Jana i Bożego Narodzenia.

Zamek przed remontem

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego