Wincenty Ignacy Choroszewski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Wincenty Ignacy Jerzy Choroszewski
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1845
Wilno
Data i miejsce śmierci 18 stycznia 1901
Suchedniów
Zawód inżynier, górnik

Wincenty Ignacy Jerzy Choroszewski - (ur. 16 lutego 1845 w Wilnie, zm. 18 stycznia 1901 w Suchedniowie) - inżynier, górnik, działacz społeczny.

Edukacja

Do gimnazjum uczęszczał w Wilnie. Studiował w Instytucie Górnictwa w Petersburgu uzyskując stopień porucznika inżynierii w 1866 r.

Praca w Dąbrowie Górniczej

W latach 18661876 pracował w Dąbrowic. Po krótkim stażu w miejscowych kopalniach i hucie, i zwiedzeniu przodujących zakładów na Górnym Śląsku, rozpoczął pracę jako naczelny zawiadowca Huty „Bankowej”.

Uczestniczył w opracowaniu prawa górniczego ogłoszonego 28 czerwca 1870 r. Po unieruchomieniu Huty „Bankowej” skierowano go do pracy w Urzędzie Naczelnika Zakładów Górniczych w Suchedniowie. W latach 1875 1899 Choroszewski współpracował z wychodzącym w Warszawie Przeglądem Technicznym redagując dział górniczo-hutniczy. Po sprzedaży dąbrowskiego kompleksu górniczo-hutniczego Choroszewski został powołany do Petersburga, gdzie w latach 1876 - 1883 pracował w Wydziale Polskich Zakładów Górniczych przy Ministerstwie Skarbu i Dóbr Państwa. Po powrocie do Suchedniowa (1883 - 1890) stał na czele państwowej administracji górniczo-hutniczej w Królestwie Polskim.

Szkoła Górnicza w Dąbrowie Górniczej im. St. Staszica

W 1889 r. rozpoczęła pracę Szkoła Górnicza w Dąbrowie Górniczej im. St. Staszica. Choroszewski obok Hempla i Strassburgera był jej inicjatorem i organizatorem, a jako naczelnik Rządowych Zakładów Górniczych jej zwierzchnikiem.

W kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona jego pamięci.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego