Waldemar Zillinger

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Waldemar Zillinger
Waldemar Zillinger
Imię i nazwisko Waldemar Zillinger
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1888
Radom
Data i miejsce śmierci 26 sierpnia 1957
Sosnowiec
Miejsce spoczynku cmentarz ewangelicki, Sosnowiec
Zawód nauczyciel

Waldemar Zillinger - (ur. 18 stycznia 1888 w Radomiu, zm. 26 sierpnia 1957 w Sosnowcu) nauczyciel, działacz społeczny i oświatowy. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej Franciszka i Olgi.

Spis treści

Praca pedagogiczna

Pracę pedagogiczną rozpoczną w Gimnazjum im. Emilii Zawidzkiej w Dąbrowie Górniczej. W 1913 r. przeniósł się do Sosnowca, gdzie objął posadę nauczyciela fizyki i matematyki w 7-klasowej Męskiej Szkole Handlowej, przekształconej po odzyskaniu niepodległości w Gimnazjum Państwowe Męskie im. S. Staszica. Jednocześnie uczył w szkole Józefy Siwikowej (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. E. Plater). Od 1929 do 1933 r. piastował stanowisko dyrektora w Gimnazjum im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, a w latach 1933- 1939 pełnił tę funkcję we wspomnianym Gimnazjum im. S. Staszica w Sosnowcu. Cieszył się poważaniem i wielkim szacunkiem swoich wychowanków. Dbał o wysoki poziom edukacji oraz rozwój wewnętrzny młodzieży. W „Staszicu” prowadzono bowiem kółka zainteresowań (m.in. teatralne), redagowano także miesięcznik uczniów zagłębiowskich szkół średnich „Młodzi idą”. Za jego kadencji wyremontowano budynek szkolny i wyposażono szkołę w nowoczesne pomoce naukowe.

Okres II wojny światowej

W okresie okupacji hitlerowskiej kontynuował nauczanie (matematyki i fizyki) w tzw. szkołach Polańszczyków. Uważany był za nieoficjalnego zwierzchnika tajnego nauczenia w Sosnowcu.

Okres po II wojnie światowej

Po wyzwoleniu niezwłocznie przystąpił do wznowienia działalności „Staszica”. Jeszcze w 1945 r. przeprowadził cztery matury dla abiturientów tajnych kompletów. Następny etap pracy pedagogicznej Zillingera związany był z Katowicami. Uczył w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym im. W. Piecka, dokąd przeniesiono go w 1945 r.

W szkolnictwie przepracował ogółem 45 lat. Był autorem podręcznika Ćwiczenia laboratoryjne i zbiór zadań z fizyki, z którego korzystało w Polsce kilka pokoleń uczniów szkól średnich (ponad 20 wydań). Zmarł 26 sierpnia 1957 r. w Sosnowcu. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim.

Plac im. Zillingera

Jego imieniem nazwany został plac, przy którym mieści się obecna siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego im S. Staszica.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego