Victor Viannay

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biogram
Victor Antoine Viannay
Victor Antoine Viannay
Imię i nazwisko Victor Antoine Viannay
Data i miejsce urodzenia 1874
Montrottier
Data i miejsce śmierci 6 stycznia 1945
Saint-Jean de Bournay

Victor Antoine Viannay (ur. 1874 r. w Montrottier, zm. 6 stycznia 1945 r. w Saint-Jean de Bournay) - francuski inżynier, w latach 1905 - 1931 Delegat Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla "Czeladź", Kawaler Orderu Odrodzenia Polski.

Spis treści

Pochodzenie, młodość i rodzina

Victor Antoine był najstarszym z ośmiorga dzieci Pierre'a i Adèle Viannay. Jego ojciec najpierw pracował jako złotnik, a następnie z powodu problemów finansowych wyjechał do Egiptu, gdzie był współwłaścicielem firmy eksportowej Mazeran, Viannay & Bardey, której pracownikiem był słynny poeta Arthur Rimbaud. Pierre umarł na cholerę w 1905 roku. Wówczas ciężar utrzymania rodziny spoczął na Victorze, który po ukończeniu Wyższej Szkoły Górniczej w Saint-Etienne podjął pracę jako inżynier w kopalni w Lens.

W 1903 roku Victor przyjechał do Czeladzi jako pracownik Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla "Czeladź" (La Société Anonyme des Mines de Czeladź). W pierwszym okresie dzialalności jego przełożonym był Victor Tezenas du Montcel (1866-1929), z którym się zaprzyjaźnił, a w 1906 roku poślubił jego młodszą siostrę, Angèle Tezenas du Montcel (1881-1921). Victor i Angèle byli rodzicami ośmiorga dzieci.

Działalność na Piaskach

Victor Viannay pracował na Piaskach przez 27 lat, aż do przejścia na emeryturę, z ponad dwuletnią przerwą na odbycie służby wojskowej w trakcie I wojny światowej (1914-1917), za co został nagrodzony Legią Honorową. Od 1912 roku był Delegatem Rady Towarzystwa, czyli osobą zarządzającą Kopalnią Czeladź oraz odpowiedzialną za inwestycje Towarzystwa na terenie Piasków.

Na okres jego rządów przypada rozkwit kopalni oraz szczyt rozwoju budownictwa mieszkalnego i socjalnego sponsorowanego przez Towarzystwo na terenie Piasków. W tym czasie powstają między innymi Klub Urzędników (1921), kamienice dla urzędników przy ul. Sikorskiego/Mickiewicza (1922), Szkoła Powszechna (1924) oraz zespoły domów robotniczych przy ulicach Betonowej, Nowopogońskiej, Warszawskiej, Krzywej, Zwycięstwa, Płockiej i Trzeci Szyb.

"Pałacyk Viannay'a" - Dom Delegata Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla "Czeladź", w którym w latach 1905-1931 mieszkał Victor Viannay

Victor Viannay był także współinicjatorem budowy Kościoła p.w. Matki Bożej Bolesnej. Był osobiście zaangażowany w prowadzoną inwestycję, m.in. przez prowadzenie korespondencji z Ministerstwem Robót Publicznych w sprawie projektu oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad realizacją witraży.

Późniejsze lata i śmierć

Victor Viannay przeszedł na emeryturę w styczniu 1931 roku i wrócił do Francji. Powracał do Czeladzi z okazji różnych uroczytości. Zmarł w dniu 6 stycznia 1945 roku.

Upamiętnienie

Od grudnia 2016 roku skwer w Czeladzi-Piaskach u zbiegu ulic Nowopogońskiej i Francuskiej nosi nazwę Placu im. Victora Viannay'a.

Plac im. Victora Viannay'a w Czeladzi-Piaskach

Źródło

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego