Ulica Będzińska (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Widok na ulicę Będzińską z wieży kościoła pw. św. Tomasza Apostoła(Foto: Dariusz JUREK)
Sosnowiecka "Żyleta" - budynek Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Ulica Będzińska - jedna z najstarszych ulic Sosnowca, prowadząca z Pogoni w kierunku Będzina. Jest główną ulicą Pogoni i jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Sosnowca. Decydują o tym ulokowane tutaj instytucje kultury i nauki oraz liczne sklepy i punkty usługowe (m.in. urząd pocztowy, gabinety lekarskie, zakłady fotograficzne).

Spis treści

Historia powstania

Pierwsze znane informacje o tej ulicy pochodzą z 1889 roku. Jej istnienie potwierdzają najstarsze plany miasta. Zaczynała się od ul. Owsianej i Nowopogońskiej, za tzw. Owczarnią i docierała do dzisiejszej Małobądzkiej w Będzinie. Początkowa część drogi z czasem została wyprostowana.

Tramwaje na ulicy

W okresie międzywojennym ulica zyskała naznaczeniu, tędy bowiem przeprowadzono odcinek pierwszej w Sosnowcu linii tramwajowej uruchomionej 18 stycznia 1928 r. Trasę tę, biegnącą od ulicy 3 Maja, miesiąc później przedłużono do Będzina.

Zmiana nazwy ulicy

Po II wojnie światowej zmieniono nazwę ulicy na Mielczarskiego; do poprzedniej wrócono w 1991 r. (uchwała Rady Miejskiej z 20 marca 1991).

Remont drogi

W 1975 r. zakończono generalną przebudowę drogi; w jej wyniku powstała dwupasmowa jezdnia z wydzielonym torowiskiem tramwajowym. Rok wcześniej nad tą ulicą wybudowano wiadukt, przez który przebiega droga krajowa łącząca Kraków z Katowicami. Wyburzono również wiele domów o złym stanie technicznym i pobudowano nowe, wielopiętrowe bloki mieszkaniowe.

Ulica nauki

Przy tej ulicy w latach 1949 - 2004 mieściło się Technikum Energetyczne. Tutaj także stanął wieżowiec przeznaczony na siedzibę powołanego w 1974 r. Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i akademiki ze stołówką dla studentów. Od niedawna przy Będzińskiej siedzibę ma również Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach. W 1984 r. uruchomiono filię Miejskiej Biblioteki Publicznej (Będzińska 22/24).

Miejski Klub im. Jana Kiepury

Obok wymienionych placówek, przy tej ulicy pod numerem 6, działa Miejski Klub im. Jana Kiepury, obecnie główna siedziba (Energetyczne Centrum Kultury) znajduje się w budynku po Technikum Energetycznym pod numerem 65, Klub zajmuje znaczącą pozycję w życiu kulturalnym Sosnowca. Gromadzi pamiątki po swoim patronie, organizuje koncerty muzyczne, recitale wokalne, imprezy teatralne, odczyty i prelekcje, spektakle kabaretowe i in.

Galeria

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego