Trzebniów (gm. Niegowa)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
widok na Trzebniów od południowego wschodu
Wieś (typowa ulicówka) w powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa, wzdłuż drogi powiatowej Moczydło-Gorzków, na Wyżynie Częstochowskiej (Pasmo Olsztyńsko-Mirowskie) - jedna z najpiękniej położonych miejscowości w powiecie, w otoczeniu wzgórz z licznymi ostańcami.
Skała "Łeb" w Trzebniowie
We wsi dwa sklepy, kościółek p.w. Matki Bożej Częstochowskiej (filia parafii św. Jana w Gorzkowie, wcześniej parafii św. Mikołaja w Niegowie), baza Speleo-Treku, przystanek PKS. Zabudowa w północnej części starsza (w dużej części drewniana), prostopadle ustawiona do drogi; na końcu wsi kapliczka i boisko. Przy północnym krańcu wsi ciekawa skała "Łeb" i "skała z krzyżem", dwa schroniska krasowe (jamy) i Jaskinia Brzozowa (na pograniczu z Ludwinowem); na zachód wzgórza Walasówka (414) i Na Bukowiu (432) z Jaskinią Trzebniowską i kilkoma grotami; na południe wyrobisko, las mieszany (Czarny Kamień). Ze wzgórz na zachód i wschód od wsi rozległe panoramy na znaczną część gm. Niegowa. W miejscowości krzyżują się szlaki piesze (czerwony Orlich Gniazd, czarny Gór Gorzkowskich) i rowerowe.
boisko w Trzebniowie u stóp góry Wysuckiej

Mieszkańcy należą do obwodu wyborczego z siedzibą w Ludwinowie. Mimo większej odległości do lokalu wyborczego często jest tu notowana wysoka frekwencja wyborcza. W wyborach samorządowych 21.11.2010 głosowało aż 90 % uprawnionych. Sołtysem jest Andrzej Magiera.

Północna część sołectwa miała być włączona w skład planowanego Jurajskiego Parku Narodowego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego: http://bip.niegowa.pl/index.php?id=185

Spis treści

Dzielnice i osiedla

Wykaz ulic

Galeria

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego