Towarzystwo Sportowe Union

Z WikiZagłębie
Towarzystwo Sportowe Union
Data powstania 1908
Poprzednie nazwy KS Milowice
Barwy
Adres
Stadion
Hala sportowa
Sekcje sportowe
[ Strona internetowa]
Zawodnicy i działacze klubowi wraz z rodzinami na podmiejskiej wycieczce w 1912 roku

Towarzystwo Sportowe "Union" – powstało w 1908 r., za zgodą władz carskich i zostało ono przekształcone z pierwszego klubu sportowego w Zagłębiu DąbrowskimKS Milowice. Sosnowiecki Union był filią Towarzystwa Sportowego z Petersburga.

Pierwsze władze Towarzystwa

W skład pierwszego zarządu weszli: Aleksander Rene (prezes), Edmund Pladek (wiceprezes), Leon Kwapisz (skarbnik), Nalewka (kierownik sportowy). W klubie działali ponadto: Władysław Paterek, Plich, Bińkowski, Twardoch, Kiela, Langer, Poringenwald, Oskar i Emest Heizelmannowie.

Pieniądze na Towarzystwo

Towarzystwo utrzymywało się ze składek członkowskich, wsparć sponsorów oraz z opłat za bilety wstępu na imprezy. Huta zapewniła klubowi lokal z kręgielnią, w pobliżu którego położone było boisko do gry w piłkę nożną.

Boisko Towarzystwa

W 1911 r., przy zbiegu ulic Swobodnej i Starososnowieckiej uruchomiono nowe, tym razem ogrodzone boisko udostępniane klubowi odpłatnie przez jego właściciela, Skalskiego.

Sekcje Towarzystwa

W TS „Union” działały trzy sekcje: piłki nożnej, cyklistów i kręglarska.

Sekcja piłki nożnej

Składała się z dwóch drużyn (I i II) oraz grupy młodzieżowej. Jej zawodnicy rozgrywali mecze z drużynami pochodzącym i nie tylko z regionu, ale także z Galicji i Górnego Śląska (TS "Dąbrowa", KS "Będzin", KS "Sparta" Olkusz, KS "Trzebinia", drużyna Sosnowieckiej Szkoły Realnej, SU "Germania" Katowice, FC 13 "Bytom").

W ostatnich latach przed wybuchem I wojny światowej kapitanem drużyny piłkarskiej "Unionu" był Aleksander Rene, grający w pomocy, a wśród zawodników najczęściej występowali: Zychla, Leon Kwapisz, Krężel (obrońcy), Srokosz, W. Paterek (pomocnicy), Skarżyński, Stanisław Bergiel, Maj, Jan Sozański, Mosur (napastnicy).

Piłkarze grali w białych kostiumach - I drużyna z czerwonym pasem na koszulkach, a rezerwa z czarnym, ukośnym.

Sekcja kolarska

Popularną dyscypliną w Sosnowcu było kolarstwo. Cykliści sekcji korzystali z własnego, betonowego toru w Milowicach. Podczas treningów i zawodów używali lekkich rowerów turystycznych sosnowieckiej firmy Barana i Edelmana.

Wyścigi kolarskie odbywały się m. in. w nieistniejącym już lasku sosnowieckim (obecnie ul. Kościelna) na torze o obwodzie wynoszącym 400 m. Nierzadko towarzyszyły ludowym festynom. Sekcja kolarska i działacze „Unionu” organizowali wycieczki turystyczno-krajoznawcze na tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na Górny Śląsk, do Krakowa, Łodzi, Warszawy. Upowszechniali również turystykę pieszą.

W tej dziedzinie wyróżniali się uczniowie i absolwenci Sosnowieckiej Szkoły Realnej i Szkoły Handlowej Stanisław Bergiel, Leon Kwapisz, Bronisław Stelmach oraz ślusarz W. Paterek.

Sekcja kręglarska

Sekcja kręglarska należała do najmniej żywotnych. Jej działalność sprowadzała się w zasadzie do spotkań towarzyskich o charakterze rozrywkowym.

Likwidacja Towarzystwa

Milowicki „Union” przestał działać po wybuchu I wojny światowej.

Odrodzenie w Wolnej Polsce

Po I Wojnie Światowej, na początku 1919 r. Klub z inicjatywy swoich dawnych działaczy i członków odrodził się już jako KS „Sosnowiec”

Bibliografia