Teodor Czajkowski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Teodor Czajkowski
Teodor Czajkowski
Imię i nazwisko Teodor Czajkowski
Data i miejsce urodzenia 9 września 1890
Sławków
Zawód działacz niepodległościowy, por. rez. WP, inżynier

Teodor Czajkowski - (ur. 9 września 1890 r. w Sławkowie) działacz niepodległościowy, por. rezerwy WP, inżynier. Syn Juliana i Heleny (z d. Łojewska)

Edukacja

Edukację podstawową odbył w Sławkowie, w miejscowej szkole. Następnie wyjechał do Warszawy gdzie dalszą naukę kontynuował w Średniej Szkole Mechaniczno-Technicznej M. Mittego, noszącej od 1915 r. nazwę Szkoły Mechaniczno-Technicznej Wawelberga i Rotwanda.

Podczas pobytu w Warszawie angażuje się w działalność niepodległościową. Zostaje członkiem tajnej organizacji młodzieżowej działającej na terenie szkoły, a w 1912 roku zostaje także członkiem Związku Strzeleckiego.

Praca

Po ukończeniu nauki w warszawskiej szkole wraca w 1914 r. do rodzinnego Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie podejmuje pracę w kopalni "Kazimierz". Jednocześnie kontynuuje i rozwija działalność niepodległościową. Wśród pracowników kopalni organizuje oddział Związku Strzeleckiego oraz prowadzi tajne wykłady i ćwiczenia wojskowe dla członków miejscowego gniazda "Sokoła".

Działalność niepodległościowa

Po wybuchu I Wojny Światowej przystępuje (pod pseudonimem "Radwan") do organizacji POW w Zagłębiu Dąbrowskim. Dzięki jego zaangażowaniu struktury POW powstają w Kazimierzu Górniczym, Niemcach, Pekinie, Granicy (Maczki), będących dzisiaj dzielnicami Sosnowca; Strzemieszycach Wielkich, Strzemieszycach Małych (ob. Dzielnice Dąbrowy Górniczej) oraz w Sławkowie. Miejscowości te tworzą w tym czasie Obwód nr V POW. a Teodor Czajkowski zostaje jego komendantem. Z czasem obszar obwodu zostaje powiększony o kolejne zagłębiowskie miejscowości.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego