Szpital Żydowski w Sosnowcu

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zdjęcie budynku po szpitalu żydowskim. Foto: Grzegorz Onyszko

Szpital Żydowskie w Sosnowcu im. Abrahama Pelermana mieszczący się przy ulicy Konrada (dzisiejsza ulica Odrodzenia). Działał od 1912 do 1943 roku na rzecz społeczności żydowskich z Sosnowca i Modrzejowa. Został zlikwidowany przez okupanta niemieckiego w roku 1943, a następnie przejęty.

Po II wojnie światowej szpital przejęła wojskowa służba zdrowia, a po przejęciu szpitala przez władze miasta rozpoczęły działalność oddziały: chirurgii ogólnej, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy oraz pracownia radiologiczna. W styczniu 1965 roku teren z zabudowaniami miasto przekazało kolejowej służbie zdrowia. Szpital Kolejowy w ciągu następnych lat sukcesywnie remontował i zmodernizował budynki.

W 2003 roku Szpital Kolejowy stał się częścią Szpitala Miejskiego nr 2 im. K. Zahorskiego w Sosnowcu. Obecnie właścicielem nieruchomości jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu. W chwili obecnej w budynku szpitala mieści się zakład geriatryczny podlegający Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. św. Barbary.


Historia

Szpital Żydowski w Sosnowcu został założony w roku 1912 dzięki wieloletnim staraniom i inicjatywie wielu żydowskich działaczy, w tym najbardziej zasłużonego lekarza sosnowieckiej społeczności Abrahama Pelermana. W początkowym okresie swej działalności pracowało w nim dwoje lekarzy żydowskich.

W latach 1918-1920 Żydowska Gmina Wyznaniowa z Sosnowca wykupiła sąsiednie budynki i poszerzyła działalność medyczną. W tym okresie i w latach późniejszych, szpital był subwencjonowany przez władze miejskie Sosnowca.

Zdjęcie szpitala żydowskiego w okresie międzyowjennym. (Grzegorz Onyszko)

Galeria


--Grzegorz Onyszko

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego