Stefan Antonowicz

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
-
-
Imię i nazwisko Stefan Antonowicz
Data i miejsce urodzenia 16 grudnia 1895
Kichule (tzw. Kowieńszczyzna)
Data śmierci 1940
Przyczyna śmierci Ofiara Mordu Katyńskiego
Zawód lekarz, nauczyciel, oficer rezerwy WP
Odznaczenia
Medal Niepodległości
Medal Niepodległości

Stefan Antonowicz, urodził się 16 grudnia 1895 w miejscowości Kichule (tzw. Kowieńszczyzna). Był synem Aleksandra i Józefy, z domu Pacewicz.

Posiadał bardzo szerokie zainteresowania. Studiował chemię, fizykę i medycynę w Warszawie oraz w Genewie. Po studiach uzyskał stopień doktora medycyny.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku zgłosił się do odrodzonego Wojska Polskiego, otzymując angaż w korpusie oficerów sanitarnych i stopień podporucznika rezerwy, ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku.

Podczas wojny polsko bolszewickiej w 1920 roku pełnił funkcję zastępcy ordynatora jednego ze szpitali polowych.

Po zakńczonej wojnie przeniesiony do rezerwy w PKU Sosnowiec, z przydziałem mobilizacyjnym do 5 szpitala okręgowego. W latach 30' XX wieku pracował jako nauczyciel fizyki i chemii, m.innymi w Gimnazjum Żeńskim Zgromadzenia Kupców w Będzinie.

Ożenił się z Kazimierą, z domu Grezejewską i miał z nią syna Włodzimierza.

W 1939 roku został zmobilizowany i podczas kampanii wrzęśniowej ewakuwany na wschód Polski. Po napadzie na Polskę przez sowietów 17 września 1939 roku dostał się do ich niewoli. Był przetrzymywany w obozie jenieckim w Kozielsku. Wiosną 1940 roku został, wraz z innymi polskimi oficerami zamordowany w Katyniu. Jego nazwisko znajduje się na liście wywózkowej L.W. 0420/2 z kwietnia 1940 roku.

Zobacz także

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego