Stanisław Pasierbiński

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Stanisław Pasierbiński
Stanisław Pasierbiński
Imię i nazwisko Stanisław Pasierbiński
Data i miejsce urodzenia 14 listopada 1877
Siewierz
Data i miejsce śmierci 23 grudnia 1961
Zawiercie
Miejsce spoczynku Cmentarz katolicki w Zawierciu
Zawód Farmaceuta, działacz społeczny i niepodległościowy

Stanisław Pasierbiński - (ur. 14 listopada 1877 r. w Siewierzu, zm. 23 grudnia 1961 roku w Zawierciu) farmaceuta, działacz społeczny i niepodległościowy.

Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w tym mieście.

Spis treści

Rodzina

Był synem Stanisława Pasierbińskiego seniora i Marii ze Słomińskich. Ojciec Stanisław senior pochodził ze Szczekocin. Kształcił się we Włocławku, gdzie zdobył uprawnienia aptekarskie, skąd przeniósł się do Siewierza, gdzie otworzył pierwszą aptekę. W 1872 roku otwiera w Zawierciu filie wcześniej wspomnianej apteki siewierskiej.W krótkim czasie po urodzeniu się Stanisława juniora cała rodzina przenosi się do Zawiercia.

Edukacja

Początkowo uczył sie w domu rodzinnym. Następnie został uczniem ośmiklasowego gimnazjum w Częstochowie, tam popadł w zatarg z rusyfikatorem co zmusiło go do przeniesienia do gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim, które ukończył w 1896 roku. Przez kolejne 3 lata praktykował w aptece ojca w Zawierciu a następnie rozpoczął kurs pomocników aptecznych w Warszawie zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. W latach 1902-1904 odbywał studia farmaceutyczne w Dorpacie(Estonia), gdzie należał do zarządu akademickiego koła "Znicz"

Praca zawodowa

Po zakończeniu studiów w latach 1904-1907 zarządzał apteką w Pabianicach założoną przez swojego brata Jana. Następnie w lipcu 1906 roku otwiera swoją własną aptekę w Zawierciu przy ul. Kolejowej( ob. 3 Maja 1) w "Domu Udziałowym", którego był współwłaścicielem. Apteka istnieje tam do dnia dzisiejszego. Był m.in. prezesem Sądu Koleżeńskiego i skarbnikiem zarządu oddziału częstochowskiego Polskiego Powszechnego Towarzystwa Farmacutycznego. Pełnił również stanowisko kierownika biura pośrednictwa pracy przy Kole Właścicieli Aptek Zagłębia Dąbrowskiego i miasta Częstochowy.

Działaność społeczna

Stanisław Pasierbiński już podczas kursów farmaceutycznych w Warszawie zetknął się z młodymi działaczami społecznymi co sprawiło że zaczął pogłębiać swoją wiedzę z zakresu oświaty i zagadnień społecznych. W 1910 roku stał się współzałożycielem zespołu śpiewczego "Lutnia", gdzie pełnił funkcję członka zarządu, wiceprezesa a następnie prezesa, ale także był czynnym chórzystą. W latach międzywojennych był organizatorem zjazdów śpiewczych w Zagłębiu oraz w województwie kieleckim. W 1933 zorganizował uroczystość jubileuszu dla uczczenia pracy kompozytora i dyrygenta "Lutni" Stanisława Rączki. Uroczystość odbyła się w Domu Ludowym "Włókniarz" w Zawierciu. Zaproszeni zostali kompozytorzy pieśni chóralnych, Rada Naczelna Zjednoczenia Polskich Związków Śpiewczych, władze województwa, powiatu i miasta ale także wiele zespołów z Zagłębia i Śląska. Pasierbiński działał także w organizacjach kośielnych. Był członkiem katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w kole męskim przy parafii w Zawierciu, gdzie pełnił funkcję prezesa. Następną organizacją społeczną w której działał było Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu. Starał się iść z pomocą wszelkim towarzystwom polskim powstającym na terenie Zawiercia.

Okres II wojny światowej

Po wybuchu wojny Stanisław Pasierbiński włączył się w działaność konspiracyjną. Gromadził leki i środki opatrunkowe, które następnie były przekazywane potrzebującym partyzantom do więzień i obozów koncentracyjnych. Swojej działaności nie zaprzestał nawet po przejęciu przez władze okupacyjne jego apteki w 1941 roku. Od połowy marca 1941 roku po śmierci swojego brata Jana zarządzał apteką przy ul. Aptecznej 10, która znajdowała się pod zarządem komisarza niemieckiego. Pracował tam aż do końca wojny.

Okres po II wojnie światowej

Po zakończeniu działań wojennych Pasierbiński powrócił do swojej apteki, którą w 1951 roku przejęły władze PRL, zaś on sam zostaje przeniesiony do apteki sukcesorskiej na ul. Apteczną, gdzie pracuje do 82 roku życia. W okresie powojennym Stanisław Pasierbiński działał w Polskim Czerwonym Krzyżu, w latach 1945-48 był członkiem rady w Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach, która to w 1947 roku nadała mu dyplom za 50-lecie pracy w zawodzie aptekarskim. Ponadto brał udział w pracach powiatowego komitetu odbudowy Warszawy oraz przewodniczył Powiatowemu Towarzystwu Przyjaciół Żołnierzy. Zmarł 23 grudnia 1961 roku w Zawierciu, gdzie został pochowany w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego