Stanisław Meus

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Stanisław Meus
Imię i nazwisko Stanisław Meus
Data i miejsce urodzenia 1920
Sosnowiec
Data śmierci 1983

Stanisław Meus (1920 - 1983)

Urodzony w 1920 r. w Sosnowcu. Jeden z najwybitniejszych zagłębiowskich modelarzy i szybowników. W latach trzydziestych XX wieku był laureatem ogólnopolskich konkursów modelarskich

W 1937 roku ukończył kurs modelarstwa lotniczego zorganizowany przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (L.O.P.P.) a rok później uzyskał dyplom pilota szybowcowego i został najmłodszym pilotem na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Po zakończeniu drugiej wojny światowej został kierownikiem pierwszej i największej w Zagłębiu szkoły szybowcowej na wzgórzu Parcina w Grodźcu (obecnej dzielnicy Będzina). S. Meus był również współzałożycielem (i kierownikiem) sosnowieckiej „filii” Ligi Lotniczej, członkiem Głównej Komisji Modelarstwa APRL, sędzią w zawodach modelarskich a także autorem licznych publikacji poświęconych tej dziedzinie sportu.

Przez wiele lat starał się propagować w Zagłębiu (i poza jego granicami) modelarstwo oraz lotnictwo. W 1962 r. dzięki jego staraniom powstał w Sosnowcu pierwszy i największy w Zagłębiu tor modelarski. Od 1968 r. S. Meus był pracownikiem Aeroklubu Śląskiego. Był także właścicielem odznaki „Zasłużony działacz lotnictwa sportowego”. Zmarł w 1983 r. na zawał serca.

Opracowanie biogramu: Kazimierz Rauchfleisch i Dariusz Majchrzak

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego