Stanisław Gawron

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Stanisław Gawron
Stanisław Gawron
Imię i nazwisko Stanisław Gawron
Data i miejsce urodzenia 26 października 1919
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 9 grudnia 2001
Sosnowiec
Zawód artysta plastyk, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Stanisław Gawron - (ur. 26 października 1919 r. w Sosnowcu, zm. 9 grudnia 2001 r. w Sosnowcu) - artysta plastyk, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pochodzi z rodziny górniczej.

Edukacja

Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął w 1936 roku naukę w zawodowym Gimnazjum Przemysłu Artystycznego im. Stanisława Witkiewicza w Sosnowcu. W okresie 1943 - 1945 brał udział w tajnym nauczaniu w raz z kolegami z zamkniętego przez okupantów Gimnazjum (m.in. Marianem Maliną). Stanisław Gawron przeszedł pracownie malarstwa, rysunku i grafiki u znakomitych nauczycieli: Jerzego Fedkowicza, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego, Andrzeja Jurkiewicza, Konrada Strzednickiego. W 1949 roku został asystentem prof. Aleksandra Raka w Pracowni Grafiki Artystycznej i Pracowni Rysunku katowickiego oddziału Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (później przyłączonej do ASP w Krakowie).

Praca pedagogiczna

Uczył przez ponad 40 lat (1948 - 1989), przechodząc przez wszystkie szczeble awansu od asystenta do profesora, kierownika Katedry Grafiki Warsztatowej. Wychował całe pokolenia malarzy i grafików. Wielu z nich osiągnęło znaczne sukcesy - Suberlak, Delekta, Czeczot, Labus, Kluska, Duda-Gracz, Jura, Przybył, Kliś, Szmatloch, Rykała, Wielu z nich stało się też pracownikami dydaktycznymi.

Wystawy i prace

Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Współpracował z Grupą "Zagłębie", Marianem Maliną, Wandą Zbyszewską i in. Uprawiał malarstwo, akwarelę, grafikę artystyczną i mozaikę. Pracował jako wykładowca w kilku szkołach plastycznych. W 1958 r. i 1996 r. otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca przyznawaną przez Radę Miejską w Sosnowcu.

Prace Stanisława Gawrona można podziwiać w zbiorach muzealnych Warszawy, Krakowa, Szczecina, Bytomia, Raciborza, Torunia, Kielc, Chorzowa, Gliwic, Katowic, Będzina, Wrocławia, za granicą w Szwajcarii, Kanadzie, Rosji, Niemczech, Izraelu, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie.

Wystawy indywidualne:

Wybrane wystawy okręgowe i ogólnopolskie:

Wybrane wystawy sztuki polskiej za granicą:

Wystawy międzynarodowe:

Za pracę dydaktyczną i twórczą został wyróżniony nagrodami i odznaczeniami. Oto niektóre z nich;

Biogram opracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego