Samuel Cygler

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Samuel Cygler
Data i miejsce urodzenia 3 listopada 1898
Będzin
Data i miejsce śmierci 1945
Mauthausen
Zawód grafik, malarz

Samuel Cygler (Szmul Cygler, do 1923 Ziegler) (ur. 3 listopada 1898 w Będzinie, zm. 1945 w Mauthausen) – artysta malarz i grafik pochodzenia żydowskiego - związany z Będzinem[1]. Udzielał się w wielu stowarzyszeniach malarzy i rzeźbiarzy – żydowskich i polskich. W latach 1919-1921 członek grupy "Jung Idysz".

Spis treści

Rodzina

Popularny w okresie międzywojennym artysta całe swoje życie związał z Będzinem. Ożenił się w Paryżu, ale z będzinianką. W Będzinie także urodziła się mu jedyna córka Tamara. Jego pracownia mieściła się przy ulicy Kołłątaja 37. Budynek został zburzony podczas II Wojny Światowej.

Studia i twórczość

Samuel Cygler uczył się grafiki w Niemczech, malarstwa na krakowskiej ASP, gdzie uczestniczył w wykładach Teodora Axentowicza. Studiował również w Paryżu. Dużo podróżował, był otwarty na nowe prądy w sztuce, ale zawsze w jego twórczości powtarza się element obyczajowości żydowskiej, urok tradycji, pejzaż uliczek i podwórek zamieszkałych przez jego współwyznawców.

W sumie do czasów dzisiejszych przetrwało 70 prac artysty.

Aleksandra Dabowa, która wraz z profesorem Jerzym Malinowskim, opracowała monografię artysty, pisze: "Wywodził się z kręgu Jung Jidysz, powstałego na przełomie XIX i XX wieku w Paryżu. W Polsce rozprzestrzenił się on po roku 1920. Propagował folklor żydowski, ornamentykę synagogalną i nagrobkową. Pozwalało to na tworzenie dzieł plastycznych o nostalgicznej atmosferze. Artystów tych określano mianem żydowskich ekspresjonistów". W 1932 r., Samuel Cygler zorganizował w Salonie Sztuk w Warszawie swoją wystawę. Zaprezentował co najmniej 60 prac, z których większość znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Zagłębia w Będzinie. Cygler udzielał się w wielu stowarzyszeniach malarzy i rzeźbiarzy, zarówno żydowskich jaki i polskich. Był współwykonawcą dekoracji wnętrza będzińskiej synagogi wraz z Maurycym Appelbaumem i Chaimem Haftem.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Kolekcja malarza i grafika - Samuela Cyglera. muzeum.bedzin.pl/. [dostęp 2013-09-04].
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego