S/Y Pogoria

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

S/Y Pogoria - polski żaglowiec typu barkentyna o konstrukcji stalowej, zbudowany z pięcioma żaglami rejowymi na fokmaszcie oraz żaglami gaflowymi na grocie i bezanie. Później ożaglowanie bezanmasztu zmieniono na bermudzkie (razem 15 żagli na trzech masztach w tym jeden maszt z żaglami rejowymi) .

Historia jednostki

Kartka pocztowa - S/Y Pogoria
Kartka pocztowa - S/Y Pogoria

Zbudowany został w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. W. Lenina według projektu Zygmunta Chorenia. Żaglowiec powstał na zamówienie Telewizji Polskiej (Radiokomitetu) dla Bractwa Żelaznej Szekli (inicjatorem powstania bractwa był kpt. Adam Jasser w 1971 roku), które prowadziło audycję w TV pod nazwą "Latający Holender" (prowadzący kpt. Krzysztof Baranowski). Pierwszym kapitanem "Pogorii" został kmdr por. Piotr Bigaj, a następnie Krzysztof Baranowski. S/Y Pogoria debiutowała w regatach Cutty Sark na trasie Mon-Karlskrona, gdzie jako pierwsza minęła linię mety (z jednostek typu A). S/Y Pogoria jest malowana na biało z szerokim niebieskim pasem, czym odróżnia się od bliźniaczej Iskry która ma pas czerwony. Oznaczenie S/Y (ang. sail yacht) przed nazwą Pogoria oznacza jednostkę pływającą, której głównym napędem są żagle. Nazwa żaglowca jest związana ze zbiornikiem wodnym Pogoria I w Dąbrowie Górniczej, który jest otoczony ośrodkami wypoczynkowymi i klubami żeglarskimi. Swoje pierwsze kroki żeglarskie stawiał tutaj Maciej Szczepański - ówczesny szef Radiokomitetu, który był pierwszym armatorem S/Y Pogoria. Decyzja ta niewątpliwie została poparta przez I sekretarzem KC PZPR Edwarda Gierka. Na żaglowcu była prowadzona Szkoła Pod Żaglami, gdzie młodzież w wieku szkolnym godziła zwykłe obowiązki załogi żaglowca z nauką. Była to prawdziwa szkoła charakterów, gdyż wyselekcjonowana z kilku tysięcy zgłoszeń młodzież, po kilkuetapowych eliminacjach i obozie przygotowawczym, przerabiała, już na morzu, normalny program szkoły średniej bez tzw. taryfy ulgowej. Od 1995 roku armatorem żaglowca STS Pogoria jest stowarzyszenie Sail Training Association Poland zajmujące się morskim szkoleniem (wychowaniem) młodzieży.

Oznaczenie STS (ang. Sail Training Ship) przed nazwą Pogoria oznacza żaglowy statek szkolny. Żaglowiec pływa pod polską banderą, a Gdynia jest jego portem macierzystym. Sygnał rozpoznawczy SQKY. Numer na żaglu PZ-1980


Dane techniczne:

- stalowy kadłub

- długość 38,35 m (125,82 ft.)

- długość całkowita 41,30m (135,50 ft.)

- wysokość boczna 5,52 m (18,11 ft.)

- szerokość 8,0 m (26 ft.)

- wysokość masztów 32,0 m (105,0 ft.)

- typ ożaglowania barkentyna o powierzchni ożaglowania 994,0 m2 (10699,33 ft2)

- wyporność 342 tony

- pomocniczy silnik napędowy o mocy 255 kW (Volvo Penta, TAMD 103A)

- zanurzenie 3,60 m (11,81 ft.)

- załoga 7 + 46 osób.


Germadon

Galeria

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego