Sławomir Matusz

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Sławomir Bohdan Matusz
Sławomir Bohdan Matusz
Imię i nazwisko Sławomir Bohdan Matusz
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1963
Sosnowiec
Zawód polski poeta, krytyk literacki,dziennikarz

Sławomir Bohdan Matusz (ur. 5 grudnia 1963 w Sosnowcu) – polski poeta, krytyk literacki, dziennikarz; używał pseudonimów w prasie lokalnej Barnaba i Barnaba Szczęsny. Uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa.

Początki twórczości

Debiutował w 1981 na łamach "Wiadomości Katowickich". W latach 1992-1995 komisarz Mysłowickich Tygodni Poezji. Od 1996 prowadzi nieformalną "Prywatną Szkołę Pisania" wspomagającą przyszłych pisarzy, należy do Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Publikował m.in. w czasopismach: "Twórczość", "Opcje", "FA-art", "Czas Kultury", "Topos", "Akcent", "Migotania, przejaśnienia", "Portret", "Śląsk", "Undergrount".

Twórczość poetycka

Wydał zbiory wierszy:

 • Nie podaję nikomu ręki (1985, Sosnowiec, Piwnica Literacka "Remedium")
 • Mistyka zimą (1990, Gliwice, Wyd. "Wokół nas")
 • Szare mydło (1993, Katowice, Tow. Zachęty Kultury)
 • Podtrzymanie, podniesienie (1994, Mysłowice, Wyd. "Przesłanie")
 • Wakacje (1995, Mysłowice, Wyd. "Przesłanie")
 • Świadectwo urodzenia - arkusz (1998, Katowice, Kawiarnia "Szmyrowata") „
 • Przewrotka aniołów (1999, Bydgoszcz, Inst. Wyd. "Świadectwo")
 • Elegia transgeniczna. Transgenische Elegie – dwujęzyczny wybór wierszy w tłumaczeniu wybitnego niemieckiego poety Kurta Drawerta i Gizeli Kurpanik-Malinowskiej z jej posłowiem (Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie)
 • Mięśnie twarzy. Wybór wierszy z lat 1983-2001 (Jaworzno 2002)
 • Serdeczna mammografia. Erotyki, wiersze rodzinne i miłosne (2003, Dąbrowa Górnicza, Wyd. "Adore") – ze wstępem Krystyny Kłosińskiej
 • Narkoeseje - tom prozy (2004, Katowice, Wyd. "KOS")
 • Cycek Boży (2006, Gliwice, Wyd. "Opcjon")
 • 531 Ojciec Konrad (Kutno 2008)
 • Pieśni odejścia i powrotu (MAMIKO, Nowa Ruda 2010)

Redaktor serii wydawniczej Ogrody Poezji w Marchołcie, w której ukazały się wybory wierszy Szymona Babuchowskiego Drzewo pomarańczowe (Katowice, 2011) z przedmową Piotra Wiktora Lorkowskiego oraz Mężczyzna i kobieta przed kremacją (Katowice, 2011) Barbary Gruszki-Zych z przedmową Krzysztofa Łęckiego.

Wielokrotnie antologizowany: "Śląski Almanach Poetycki" (1989, Katowice, Wydawnictwo "Śląsk"), "Macie swoich poetów" ( wszystkie edycje, Warszawa, Wyd. Lampa i Iskra Boża), "Antologia nowej poezji polskiej" (2000, Kraków, Wyd. "Zielona Sowa"), "Zagłębie poetów" (wydana na 100-lecie Sosnowca; 2002, Katowice, Wyd. "Gnome'), "Poeci Częstochowy i okolic. Antologia przyjaciół" (2003, Częstochowa, Wyd. WSP), "Páté. Dny poezie" (2004, Broumov; Czechy), "Zderzenia poetyckie 2008" (Sosnowiec 2009).

Współpracował z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Częstochowie – gdzie jest współautorem kilku książek z zakresu eseistyki naukowej: "Tradycja i współczesność w edukacji dzieci i dorosłych" (2001-2002), "Wokół archeologii słów i ich funkcjonowania" (2001), "Przyzywanie głębi do kręgu słów, myśli, idei i działań" (1999-2001) oraz z magazynem "Teraz' w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejszymi wątkami jego twórczości pozostają związki z synem Barnabą i temat rodziny, komentowany w artykułach dotyczących jego poezji i podejmowany w pracach naukowych i magisterskich (między innymi w pracy Edyty Antoniak Po stronie ojca. O poezji Sławomira Matusza, obronionej w 2006 r. na Uniwersytecie Śląskim, pod kierunkiem prof. Aleksandra Nawareckiego), a także w artykułach prof. Krystyny Kłosińskiej.

Odbiór

Jego wierszom poświęcono wiele artykułów w prasie w całej Polsce – między innymi pisali o nim Piotr Bratkowski ("Po Prostu"), Janusz Drzewucki ("Rzeczpospolita"), Bożena Budzińska ("Twórczość" – 10/2000) i Tadeusz Kijonka. Obszernie piszą o nim Marian Kisiel w książce o najciekawszych współczesnych poetach pt. "Świadectwa, znaki. Glosy o poezji najnowszej" (3 rozdziały o poecie) i Marcin Hałaś "Requiem dla pokolenia" (rozdział "Zbiegły"), a także Karol Maliszewski, Piotr Bratkowski, Paweł Sarna, Krystyna Kłosińska, Edyta Antoniak, Magdalena Baran, Jarosław Jakubowski, Maciej Szczawiński, Jerzy Suchanek, Artur Daniel Liskowacki, Tadeusz Kijonka, Jakub Winiarski i inni.

Dr Artur Nowaczewski z Uniwersytetu Gdańskiego napisał o nim:

Sławomir Matusz jest, co dzisiaj rzadkie, poetą, któremu poezja nadal służy do samopoznania.
Dzisiaj można o nim śmiało napisać: poeta-mistyk, mistrz konfesji, autor zmysłowej, prowokującej i uwodzącej swoją urodą liryki.
Poeta-mistyk smaku. A w smaku jest wszystko: zarówno włókna duszy, jak i chrząstki sumienia.

Nagrody

Laureat Nagrody Artystycznej Wojewody Katowickiego w dziedzinie literatury (1994) i Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowiec w 2012 roku; odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2012).

Biogram opracował: Piotr Dudała