Ryszard Młyńczak

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Ryszard Młyńczak
Ryszard Młyńczak
Imię i nazwisko Ryszard Młyńczak
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1954
Sosnowiec
Zawód członek Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach (bas), dyrygent Chóru Katedralnego „Lutnia” w Sosnowcu

Ryszard Młyńczak - (ur. 26 lipca 1954 r. w Sosnowcu) dyrygent Chóru Katedralnego „Lutnia“ w Sosnowcu.

Spis treści

Dzieciństwo i młodość

Od najmłodszych lat interesował się muzyką, śpiewem i grą na różnych instrumentach muzycznych. Zamiłowanie do muzyki zawdzięcza muzykalnym rodzicom, ojcu Czesławowi Młyńczakowi i matce Józefie. W szkole podstawowej grał na akordeonie i śpiewał na uroczystościach szkolnych. W późniejszych latach zaowocowało to podjęciem nauki najpierw w Ognisku Muzycznym, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Sosnowcu. Ukończył ją w klasie akordeonu prof. Bronisława Olesia, późniejszego wieloletniego dyrektora tej szkoły, w 1972 roku. Równolegle z instrumentem podstawowym grał również na fortepianie i perkusji, a w szkole średniej na trąbce w młodzieżowej orkiestrze dętej przy Zespole Szkół Górniczych w Sosnowcu, którą prowadził prof. Józef Modzelewski.

Muzyka pasją życia

Po wejściu w dorosłość grał przez kilka lat w Orkiestrze Dętej, nie istniejącej już, Kopalni „Sosnowiec“ oraz w Zespole Młodzieżowym na gitarze basowej, działającym przy Zespole Szkół Górniczych. Od roku 1981 śpiewa jako chórzysta w chórze „Lutnia”, działającym przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu (od 25 marca 1992r. Katedrze nowej diecezji sosnowieckiej), prowadzonym w tym czasie przez organistę Tadeusza Pamułę. Po kilku latach zostaje asystentem dyrygenta. Okres ten wspomina, jako wielką przygodę, pełną nawiązanych muzycznych przyjaźni, nowych wokalnych wrażeń i zdobywania doświadczenia chóralnego i dyrygenckiego. Efektem tych doświadczeń było podjęcie w 1998 roku pracy w charakterze artysty (bas) Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W tym samym roku otrzymał również propozycję prowadzenia chóru „Sempre Cantabile“ przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Z chórem tym przygotował i wystawił wiele oratoriów m.in. Requiem W. A. Mozarta oraz małych form muzycznych, również we współpracy z zawodowymi orkiestrami. Chór brał udział w kilku projektach zagranicznych, m.in. reprezentował województwo śląskie na Targach EXPO 2000 w Hanowerze oraz na Obchodach Dni Polskich w Bratysławie. Wraz z chórem był również na turnee w Czechach i Rumunii. W roku 2001 ukończył z wyróżnieniem kurs dla dyrygentów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, prowadzony przez prof. Czesława Płaczka. W 2005 roku zajął wraz z chórem „Sempre Cantabile“ pierwsze miejsce w Tyskich Wieczorach Kolędowych. Dyrygentem tego chóru był do 2009 roku.

Koncert Katedralnego Chóru Lutnia pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka w Sali Koncertowej w Sosnowcu, zdjęcie: Jadwiga Baczyńska

Chór Katedralny "Lutnia"

W roku 2009 otrzymał zaproszenie do prowadzenia Chóru Katedralnego „Lutnia” w Sosnowcu, który prowadzi do chwili obecnej. Pod batutą Ryszarda Młyńczaka chór rozwinął się artystycznie i repertuarowo, czego szczególnym przejawem był uroczysty Koncert Jubileuszowy z okazji 110. rocznicy powstania Chóru, który odbył się 18 października 2014 r. w sosnowieckiej Katedrze z udziałem Biskupa Sosnowieckiego Jego Ekscelencji ks. dr Grzegorza Kaszaka. Jubileusz ten uświetniły m.in. następujące utwory: "Ave verum Corpus", "Sancta Maria, Mater Dei" i "Laudate Dominum" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz "Missa brevis Sancti Joannis de Deo" Józefa Haydna. Do dnia dzisiejszego (tj. 31 grudnia 2014r.) chór ciężko przepracował 360 prób, zaśpiewał na 140 mszach, w tym dwie transmitowane w TVP w Łagiewnikach i wykonał ok 35 koncertów galowych.


Osiągnięcia

Ryszard Młyńczak to laureat wielu nagród, wyróżnień, dyplomów i podziękowań od władz miasta, instytucji państwowych i władz kościelnych.

Biogram opracowali: Beata Samkiewicz, Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego