Roman Chruściel

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Roman Chruściel
Imię i nazwisko Roman Chruściel
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1935
Sosnowiec
Data śmierci 9 marca 1996
Miejsce spoczynku Sosnowiec
Zawód artysta grafik

Roman Chruściel - (ur. 25 lutego 1935 r. w Sosnowcu, zm. 9 marca 1996 r. w Sosnowcu) artysta grafik. Miał żonę Zdzisławę z d. Hajdas i syna Arkadiusza (inżynier mechanik).

Edukacja

Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Katowicach (1949 - 1953), a następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach. Był uczniem prof. Aleksandra Rocha (grafika), prof. Bogusława Góreckiego (plakat), prof. Rafała Pomorskiego (malarstwo i rysunek). Dyplom otrzymał w 1960 r.

Praca artystyczna

Należał do utworzonej w 1956 r. Grupy „Zagłębie” i Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawiał głównie grafikę - tworzył pełne ekspresji linoryty, rzadziej drzeworyty. Był mistrzem, jak pisano, „giętkiej i ruchliwej kreski”. Pejzaż przemysłowy, krajobraz miejski, człowiek, praca, postaci świętych i różne kompozycje związane z tymi tematami, stanowią zasadniczą część jego pełnej metafor i symboli twórczości. Interesowała go również problematyka marynistyczna, którą uwzględniał w swoich pracach.

Dynamiczną kreskę stosował artysta także w rysunkach tuszem. Zawarte w nich treści symboliczne wyrażał często za pomocą motywów zaczerpniętych ze świata przyrody. Obok grafiki i rysunków wykonywał plakaty, przeważnie o tematyce informacyjnej i rocznicowej.

Wystawy

Był autorem 10 wystaw indywidualnych: w Katowicach (BWA, Klub NOT), Sosnowcu (Mały Salon ZPAP, Państwowy Teatr Zagłębia, Miejska Galeria Sztuki Extravagance, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, Galeria Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej), Kielcach (Dom Środowisk Twórczych), statek m/s „Obrońcy Poczty” w rejsie do Brazylii. Brał czynny udział w wystawach zbiorowych w kraju (94), za granicą (8), międzynarodowych (6). <videoflash>ULu7WAf88S0</videoflash>
Relacja z wystawy "Roman Chruściel. Pamięć." w Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu której wernisaż odbył się 14 lipca 2016 r.

Nagrody

Wielokrotnie otrzymywał nagrody i wyróżnienia: nagrodę za plakat „XX lat PRL”, wyróżnienie w konkursie „Plakat Propozycja”, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Marynistycznym (1964), wyróżnienie w konkursie na najlepszą grafikę miesiąca, Złotą Szpadę Górniczą (I miejsce za grafikę I plenerze w Dąbrowie Górniczej 1968), I nagrodę za grafikę w plenerze Sosnowca (1970), III miejsce za grafikę „Pejzaż Wiejski” (1974), wyróżnienie honorowe - I Biennale Malarstwa i Grafiki Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (Katowice 1986).

Praca w prasie i wydawnictwie

Indywidualną działalność twórczą łączył z pracą etatową. W latach 1971 - 1974 pełnił obowiązki grafika w tygodniku „Zagłębie”, a od 1976 r. przez pięć lat pracował w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu jako plastyk miejski. Okresowo współpracował z wydawnictwem „Śląsk”. Od początku lat 90. związał się z redakcją „Ekspresu Zagłębiowskiego” i wydawnictwem SOWA-PRESS; projektował okładki, karty tytułowe, wykonywał rysunki do książek wydawanych przez tę oficynę.

Ostatnia wystawa

W 1995 r., w Galerii Extravagance w Sosnowcu odbyła się ostatnia, jubileuszowa wystawa R. Chruściela. Obchodził 35-lecie pracy twórczej. Zaprezentował 57 prac - rysunków (m.in. Przerwany lot, Ostatnia droga, Sława, Ślad człowieka, Zerwana pajęczyna, Czy nie żal, Pomnik, Niepokój) i grafik (Moje miasto, Niedziela, Środowisko człowieka, Pejzaż z drzewami, Święci i in.). Zawarł w nich, jak napisano, „całą filozofię przemijania”.

Zbiory prac

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w licznych Muzeach (Pomorskie w Gdańsku, Pomorza Zachodniego w Szczecinie, Górnośląskie w Bytomiu, Górnicze w Zabrzu, Muzeum w Sosnowcu, Śląskie w Katowicach), w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, w zakładach pracy i szkołach na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Bibliografia