Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim - Ewidencja osób

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim - Ewidencja osób.

Weterani Powstania Styczniowego mieszkający w Zagłębiu na początku XX wieku


Spis treści

Wprowadzenie

Celem niniejszej ewidencji jest zebranie w jednym miejscu rozproszonych dotąd nazwisk osób związanych z Powstaniem Styczniowym w Zagłębiu Dąbrowskim. Znajdują się tu osoby pochodzące z szeroko rozumianego regionu, walczące na różnych terenach i w różnych oddziałach powstańczych lub działające na rzecz powstania. Znajdują się tu także osoby pochodzące z innych regionów ale wyłącznie takie których udział w walkach na ternach Zagłębia Dąbrowskiego jest jednoznacznie udokumentowany. Ostatnią uwzględnioną tu grupę stanowią weterani Powstania Styczniowego, pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego, lub tacy którzy tu się osiedlili w późniejszych latach, tu zmarli i pochowani na cmentarzach regionu.

Źródłem z którego pochodzą te nazwiska są wszelkie publikacje i wydawnictwa: artykuły w prasie, książki, pamiętniki, portale internetowe, słowem wszystko to gdzie tego typu informacje występują. Jednym z ważniejszych źródeł jest bez wątpienia Encyklopedia Wiedzy o Zagłębiu Dąbrowskim, dodatek do Wiadomości Zagłębia, autorstwa Ryszarda Szweda który ukazał się na przełomie 1979 i 1980 roku. Wszystkie ważniejsze źródła na bazie których powstała niniejsza ewidencja podane są poniżej, w bibliografii.

Znaczna część ewidencji zawiera wyłącznie nazwiska z minimalną wiedzą na temat danej osoby. W przypadkach gdy ta wiedza jest bogatsza sporządzane jest dodatkowe hasło - biogram danej postaci. Przedstawiona poniżej ewidencja osób jest z całą pewnością niepełna i wymaga dalszych uzupełnień a w niektórych przypadkach zapewne także i korekt. Redakcja Wiki Zagłębie zaprasza do aktywnego udziału przy jej tworzeniu.

A

B

C

Ć

D

F

G

H

I

J

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

T

W

Z

Ż

Bibliografia/Źródła

Opracował: Dariusz JUREK

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego