Park Kresowy (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Park Kresowy (Park Kruczkowskiego, Park Miejski)

Znajduje się w sosnowieckiej dzielnicy Stary Sosnowiec. Zlokalizowany jest pomiędzy dużym osiedlem mieszkaniowym (osiedle Piastów), w pobliżu III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, ulicami Piłsudskiego i Kresową (stąd nazwa) i bulwarów rzeki Brynicy. Park poprzez rzekę Brynicę sąsiaduje z terenami sportowo-rekreacyjnymi znajdującymi się w okolicy Stadionu Ludowego i zbiornika wodnego "Stawiki".

Inna nazwa parku; "Park Kruczkowskiego" wywodzi się od znajdującego się tu pomnika tego pisarza, autorstwa Mariana Koniecznego, odsłoniętego 15 października 1980 roku.Park powstał w 1935 roku jako namiastka ogrodu botanicznego i pierwszy ogólnodostępny park w tym mieście. Na powierzchni 4,8 ha rośnie kilkadziesiąt gatunków krzewów i drzew z których najstarsze mają po ok 80 lat.

Na terenie parku wybudowano w roku 1954 Egzotarium, wyjątkowy i cenny obiekt w którym można podziwiać kolekcje egzotycznych roślin i zwierząt.

W 2014 roku Park Kruczkowskiego (wraz z Egzotarium) znalazł się na liście obiektów biorących udział w projekcie pt. "Zagłębiowski Park Linearny", którego celem jest rewitalizacja niektórych, cennych przyrodniczo miejsc w Zagłębiu Dąbrowskim.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego