Park Fusińskiego (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Park Bioróżnorodności w Sosnowcu.jpg

Park Kresowy (Park Kruczkowskiego, Park Miejski)

Znajduje się w sosnowieckiej dzielnicy Stary Sosnowiec. Zlokalizowany jest pomiędzy dużym osiedlem mieszkaniowym (osiedle Piastów), w pobliżu III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, ulicami Piłsudskiego i Kresową (stąd nazwa) i bulwarów rzeki Brynicy. Park poprzez rzekę Brynicę sąsiaduje z terenami sportowo-rekreacyjnymi znajdującymi się w okolicy Stadionu Ludowego i zbiornika wodnego "Stawiki".

Inna nazwa parku; "Park Kruczkowskiego" wywodzi się od znajdującego się tu pomnika tego pisarza, autorstwa Mariana Koniecznego, odsłoniętego 15 października 1980 roku.Park powstał w 1935 roku według projektu Stanisława Dankowskiego jako namiastka ogrodu botanicznego i pierwszy ogólnodostępny park w Sosnowcu. Na powierzchni 4,8 ha rośnie kilkadziesiąt gatunków krzewów i drzew z których najstarsze mają po ok 80 lat.

Na terenie parku wybudowano w roku 1954 Egzotarium, wyjątkowy i cenny obiekt w którym można podziwiać kolekcje egzotycznych roślin i zwierząt.

W 2014 roku Park Kruczkowskiego (wraz z Egzotarium) znalazł się na liście obiektów biorących udział w projekcie pt. "Zagłębiowski Park Linearny", którego celem jest rewitalizacja niektórych, cennych przyrodniczo miejsc w Zagłębiu Dąbrowskim.

W wyniku dekomunizacji park otrzymał nazwę im. porucznika pilota Jana Fusińskiego - ustanowioną uchwałą Rady Miasta Sosnowca w dniu 22 lutego 2018. Obecny patron parku był absolwentem LO im. B. Prusa z 1938 roku. Został zestrzelony podczas II wojny światowej nad Niemcami, był odznaczony orderem Virtuti Militari.

W 2021 roku zakończyła się rewitalizacja parku w ramach projektu parku linearnego w wyniku której stworzony został park różnorodności połączony poprzez Bulwar Brynicy z pobliskim Parkiem Tysiąclecia w Milowicach.