Parafia p.w. św. Joachima w Sosnowcu

Z WikiZagłębie
Parafia p.w. św. Joachima w Sosnowcu
Kościół parafialny p.w. św. Joachima
Kościół parafialny p.w. św. Joachima
Data powołania 1852
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sosnowiecka
Dekanat sosnowiecki (Świętej Jadwigi Śląskiej)
Proboszcz ks. Stanisław Kocot
Wezwanie św. Joachim
Strona internetowa

Informacje

Adres: Ks. J. Popiełuszki 46, 41–219 Sosnowiec

Telefon: 32 263 38 57

Przynależność: diecezja sosnowiecka, dekanat sosnowiecki (Świętej Jadwigi Śląskiej)

Historia

Od najdawniejszych czasów Zagórze należało do parafii w Mysłowicach, a po jej podziale w 1826 r. włączone zostało do parafii w Niwce. W 1848 r. hr. Jadwiga Mieroszewska z Siemieńskich, właścicielka Zagórza, wybudowała w pobliżu dworu neogotycki kościół pw. św. Jadwigi. Zaprojektowali go znani krakowscy architekci, Stanisław Gołębiowski i Tomasz Majewski. W 1852 r. przeniesiono tutaj parafię z Niwki, którą konsekrował bp Tadeusz Łubieński, sufragan diecezji wrocławskiej i kanonik krakowski. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Walenty Macha (do 1877 r.).

Kościół parafialny

Pod koniec XIX w. kościół stal się za mały dla mieszkańców Zagórza. W 1898 r. ówczesny proboszcz, ks. Józef Dotkiewicz, rozpoczął więc jego rozbudowę, władze carskie nie zezwoliły bowiem na wybudowanie nowego obiektu sakralnego. W rzeczywistości, na przedłużeniu starego powstał nowy ogromny kościół zaprojektowany przez utalentowanego, ceniącego formy neogotyckie, architekta Józefa Pomian-Pomianowskiego. Stary budynek odgrywa w nim rolę kruchty.

Budowę kościoła, finansowaną ze składek przemysłowców i miejscowych robotników, ukończono w 1908 r. Wraz z plebanią i stojącą w pobliżu osiemnastowieczną kaplicą tworząc interesujący zespól architektoniczny.

Świątynię konsekrował w dniu 15 sierpnia 1910 r. bp kielecki August Losiński. Nowy kościół jest dużą pseudobazyliką z transeptem i wydłużonym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium. Fasady i wieże kościoła wraz z dekoracją wykonane zostały z cegły. Starszy kościół jest otynkowany i pozbawiony ozdób.

Świątynia ma trzy nawy. Na podwyższeniu w prezbiterium znajduje się bogato rzeźbiony, neogotycki ołtarz wykonany przez Przesmyckiego, który posługiwał się pseudonimem Wit Wisz. Przedstawia on liryczną scenę z postaciami św. Anny, Joachima i Najświętszej Marii Panny. Poświęconą przez Ojca Świętego, Jana Pawła II, figurę Matki Bożej ozdobił koroną bp diecezji sosnowieckiej, Adam Śmigielski, w pierwszą rocznicę pobytu papieża w Sosnowcu. Ołtarze boczne Matki Boskiej Częstochowskiej, Ukrzyżowania i św. Barbary są dziełem znakomitego artysty, Pawła Turbasa, który był ponadto twórcą ambony, czterech konfesjonałów i stacji Drogi Krzyżowej.

Na ścianach wewnętrznych kościoła zachowały się płyty nagrobkowe: ks. J. Dotkiewicza, Stefanii Gadomskiej, Wandy Stanisławy Gadomskiej. Patronami kościoła w Zagórzu oprócz św. Joachima są także: św. Jadwiga Śląska oraz śś. Piotr i Paweł.

Galeria

Bibliografia