Parafia p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obraz św. Jakuba Apostoła w ołtarzu głównym, patrona parafii od 1224 roku
Parafia p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie
Pieczęć parafialna
Pieczęć parafialna
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sosnowiecka
Dekanat sączowski
Strona internetowa

Spis treści

Informacje

Adres: 42 - 595 Sączów, ul. Szkolna 1

Telefon:(032) 287 85 58, e-mail: marcosen@interia.pl

Proboszcz: ks. Marek Sendal (tel.kom. 607 878 720)

Przynależność: diecezja sosnowiecka, dekanat sączowski

Historia

Parafia w Sączowie została erygowana przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża 28 marca 1224 roku. Pierwszy kościół w Sączowie ufundował i zbudował komes – książę Andrzej w latach 12201224. Był to kościół drewniany, który spłonął w 1450 roku. W połowie XV wieku powstał kościół murowany z białego kamienia. Dotrwał on do połowy XIX stulecia. Obecny kościół jest trzecią budowlą w historii sączowskiej parafii, wybudowany staraniem ks. Raymonda Biernackiego i kosztem parafian w 1872 roku.

Poczet proboszczów

Kościół parafialny

Współczesna świątynia, to budowla zaprojektowana przez architekta Liche w stylu eklektycznym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi. Świątynia została konsekrowany w 1872 roku przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. Patronem kościoła i parafii od początku jej istnienia jest Św. Jakub Apostoł. Świadczą o tym między innymi zapiski Jana Długosza w jego dziele „Liber beneficiorum dioecesis cracoviensis : nunc primum e codice autographo editus. T. 2, Ecclesiae parochiales” Cracoviae, 1854. Sączowski kościół posiada jako jeden z nielicznych na tym terenie późnorenesansowy ołtarz datowany na 1671 rok. Ołtarz ufundował ks. Szymon Stankiewicz, proboszcz tarnowski i Stanisław z Lesiowa Lesiowski.

Główny ołtarz składa się z dwóch kondygnacji. W dolnej – między 4 kolumnami stoją figury św. Piotra i Pawła Apostołów. W centralnym miejscu ołtarza znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W najwyższej kondygnacji umieszczony jest olejny obraz patrona parafii – św. Jakuba Apostoła. Do roku 1721 r. obraz ten zajmował centralne miejsce w ołtarzu. Warte zobaczenia są również: renesansowe ołtarze boczne, ambona z XVIII w. , witraże oraz organy Blomberga w stylu Bizantyjskim z roku 1870. Kościół w Sączowie został wpisany w 1991 roku do wojewódzkiego rejestru zabytków (pod poz. Nr 1441/91).

Relikwie św. Jakuba Apostoła

W kościele znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła potwierdzone certyfikatem Tytularnego łacińskiego patriarchy Jerozolimy Jerzego Hieronima Marii Wojciecha Laskarysa. Dokument pochodzi z roku 1779.

W parafii odprawiane są nabożeństwa ku czci Św. Jakuba Apostoła, które odbywają się przed relikwiami każdego 28 dnia miesiąca na pamiątkę daty erygowania parafii w Sączowie. Jest to duchowe przygotowanie do obchodów Jubileuszu 800 - lecia istnienia parafii.

Na szlaku VIA REGIA

Linki zewnętrzne

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego