Pałac Kultury Zagłębia (Dąbrowa Górnicza)

Z WikiZagłębie
(Przekierowano z Pałac Kultury Zagłębia)
Jednostka kultury
Pkz logo - nowe 0.jpg
Nazwa obiektu Pałac Kultury Zagłębia
Miejscowość Dąbrowa Górnicza
Adres Plac Wolności 1
Rodzaj jednostki Dom Kultury
Data otwarcia 1958
Dyrektor Małgorzata Majewska
[www.palac.art.pl Strona internetowa]
Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia 05.JPG
Pochód 1 majowy

Pałac Kultury Zagłębia - wybudowany w 1958 roku budynek, a zarazem instytucja kulturalna w Dąbrowie Górniczej.

Historia Powstania

Pałac Kultury Zagłębia swą historią sięga 1945 roku, kiedy to zrodził się pomysł budowy nowoczesnej placówki kultury. W 1949 roku powołano Komitet Budowy Domu Kultury, a w maju 1951 roku rozpoczęto prace budowlane. Po siedmiu latach, 11 stycznia 1958 roku nastąpiło oficjalne otwarcie tej najważniejszej w mieście instytucji kultury. Od roku 2014 do 2015 roku odbywał się generalny remont finansowanym z budżetu miasta Dąbrowa Górnicza.

Wiki D.G. PKZ 9.02.2017 1.2.JPG

Architektura

Budynek Pałacu Kultury Zagłębia to przykład architektury socrealistycznej. Jego projektantem był Zbigniew Rzepecki. Jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce został wpisany do rejestru zabytków. Cechuje się on typową dla socrealizmu monumentalnością, okazałością, ciężkim i bogatym wystrojem wnętrz. Schody i hole wyłożono marmurem, sufity pokrywają bogato zdobione sztukaterie, a na ścianach poszczególnych sal można podziwiać zabytkowe drewniane boazerie, mozaiki, czy ręcznie malowane kafle. Wyremontowany obiekt, o kubaturze około 38 000 m2 i powierzchni użytkowej 10 600 m2, posiada spełniającą najwyższe normy bezpieczeństwa salę teatralną na ponad 500 miejsc z obrotową sceną, orkiestronem, zapleczem scenicznym i nowoczesnym nagłośnieniem. Znajdują się tu również: scena kameralna, sale konferencyjne i sala kinowa z pełnym zapleczem multimedialnym. W trakcie remontu udało się pozyskać nowe powierzchnie użytkowe, dzięki czemu powstało miejsce na studio nagrań, salę prób i pracownię artystyczną. Budynek dysponuje salami edukacyjnymi, galerią, kawiarnią. Pomieszczenia są klimatyzowane, a przestrzeń wewnątrz i wokół budynku dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wydarzenia

Od początku istnienia pałac oferuje mieszkańcom miasta i regionu różne formy obcowania z kulturą i sztuką. Placówka realizuje projekty z zakresu edukacji kulturalnej, upowszechniania i ochrony kultury. Zaprasza na koncerty, spektakle teatralne, spotkania literackie, kabaretony, seanse kinowe, działania i warsztaty edukacyjne w szerokim zakresie oraz wystawy. Funkcjonuje tutaj Uniwersytet III Wieku, działają zespoły muzyczne, taneczne, wokalne, sekcje plastyczno-artystyczne oraz stylowa kawiarnia. Zabytkowe wnętrza, profesjonalizm, oraz bogate doświadczenie, to atuty instytucji, której zaufali również partnerzy biznesowi. To tutaj firmy znajdą doskonały klimat do organizacji wydarzeń okolicznościowych, jubileuszy, spotkań.

Na frontowej ścianie budynku umieszczony jest napis: KULTURZE I SZTUCE. Doskonale oddaje on charakter i ideę przewodnią działalności Pałacu jako wiodącej instytucji kultury nie tylko województwa śląskiego, ale i Polski. W ciągu wielu lat swojego funkcjonowania obiekt stał się wyjątkowym miejscem dla kilku już pokoleń ludzi kultury. To tutaj swoje miejsce mają zarówno ci, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze swoich artystycznych pasji, jak i wielcy, uznani twórcy. Każdy, dla kogo obcowanie ze sztuką jest ważnym elementem życia, znajdzie tu dla siebie znakomitą ofertę kulturalną.

Corocznie organizowane są:

Sekcje

Galeria

Plan pomieszczeń

Bibliografia

Linki zewnętrzne