Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła w Olkuszu

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Olkuskie Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła jest jedną z ciekawszych placówek muzealnych w Polsce, poświęconych kulturze i sztuce Czarnego Lądu. Powstało dzięki darom przekazanym przez Bogdana Szczygła - założyciela placówki, olkuskiego lekarza, pisarza, który spędził kilkanaście lat życia w Afryce.

Spis treści

Zbiory

W muzeum można oglądać sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, biżuterię i broń z różnych regionów Afryki. Dominuje sztuka plemion Afryki Zachodniej: Tuaregów czy Dogonów. Zbiory olkuskiego muzeum są sukcesywnie uzupełniane.

Zbiory przedstawione są w sześciu dużych salach. W pierwszej zapoznajemy się z kulturą Tuaregów (przedmioty domowego użytku, wyroby kowalskie, tkaniny i stroje, broń, ozdoby i amulety), w drugiej pokazane jest życie plemienia Dogonów, w trzeciej - ciekawostki z Beninu i Wybrzeża Kości Słoniowej, w czwartej - morskie muszle, skamieniałości i maski z różnych stron Afryki, w piątej zbiór fetyszy i naczynia ofiarne, a ostatnia sala - to przedmioty z kości słoniowej, drewna i malachitu oraz intrygujące malarstwo. Placówka organizuje sesje naukowe oraz prowadzi działalność wydawniczą.

Adres

ul. Szpitalna 32

32-300 Olkusz

tel. (0-32) 754 44 55

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego