Miejski Dom Kultury "Kazimierz" (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie

Miejski Dom Kultury "Kazimierz" - jednostka kultury znajduje się w dzielnicy Kazimierz Górniczy w Sosnowcu.

Dane

Miejski Dom Kultury "Kazimierz"
ul. Główna 19
41-215 Sosnowiec

NIP: 644-330-84-44
REGON: 240486212

Adres strony www: www.mdk-kazimierz.pl
Adres e-mail: klub@mdk-kazimierz.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku - od 12:00 do 20:00
w soboty - od 9:00 do 15:00 (od września do czerwca)

Osoby reprezentujące instytucję:

Dyrektor: Rafał Rybak
Główna księgowa: Joanna Morawiecka

Historia

Otwarcie Zakładowego Domu Kultury wybudowanego przez kopalnię "Kazimierz-Juliusz" nastąpiło w dniu 1 maja 1966 roku, przy czynnym udziale jej pracowników. Placówka została wyposażona w salę teatralno - kinową na 360 miejsc, posiadała świetlicę, bibliotekę z czytelnią, kawiarnię. Działały tutaj zespoły teatralne ( m.in. Dziecięcy Teatrzyk "Bajka"), estradowe ("Leo" i inne), taneczne, muzyczne (jazzowe, big-beatowe), wokalno-instrumentalne, poetyckie, liczne koła zainteresowań (fotograficzne, Miłośników Teatru, filatelistyczne, plastyczne i inne). W Domu Kultury odbywały się spektakle teatrów zawodowych i amatorskich, występy artystów scen polskich (gościli tu m.in. Hanka Bielicka, Kazimierz Brusikiewicz, Stanisław Mikulski), seanse filmowe. Organizowano także zabawy taneczne i dyskoteki dla młodzieży, akademie okolicznościowe, wycieczki, konkursy, turnieje brydżowe i inn.

W grudniu 1981 r. działalność placówki zawieszona na czas trwania stanu wojennego.

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku stopniowo, ale szybko, działalność ZDK zaczęła tracić na znaczeniu, co związane było ze zmianami w polskim górnictwie. Działalność placówki zakończyła się formalnie w 1993 r., po czym obiekt przeszedł pod bezpośredni zarząd Działu Socjalnego KWK „Kazimierz-Juliusz”.

Dopiero w 2004 r. zarząd kopalni podjął decyzję o przekazaniu budynku w użyczenie gminie Sosnowiec. Najpierw dom kultury funkcjonował jako filia Miejskiego Klubu „Maczki”. W 2006 r. sosnowieccy radni podjęli decyzję o powołaniu do życia samodzielnej jednostki, której dano nazwę Miejski Dom Kultury „Kazimierz” a budynek został od kopalni odkupiony. Nowa placówka zaczęła funkcjonować 1 czerwca 2006 r. W październiku, tego roku, urząd dyrektora MDK Kazimierz objął Rafał Rybak.

W [[2020] roku budynek Domu Kultury przeszedł przebudowę. Budynek został ocieplony i zyskał nowy wygląd elewacji zewnętrzny. Zostały odrestaurowane obrazy wykonane w technice sgraffito, które zdobią elewację MDK. Odtworzony został także neon nad wejściem głównym. Po remoncie tzw. „Piekiełko” przeobraziło się w salę konferencyjną. W ramach rewitalizacji dobudowano też nowy pawilon, w którym znajdują się pomieszczenia przeznaczone na cele społeczne, dla organizacji pozarządowych czy punkt opieki nad dziećmi.

W drugiej części projektu w głównej sali pojawiła się nowa instalacja oświetleniowa, drzwi, schody oraz scena wraz z fosą orkiestry. Na widowni może zasiąść 237 osób w nowych i wygodniejszych fotelach. Ściany zostały wyłożone płytami akustycznymi i drewnianymi, a na podłodze pojawiła się granatowo-czarna wykładzina welurowa. Pojawiały się także nowe kurtyny wraz z całym mechanizmem.

Za projekt architektoniczny odpowiedzialna była pracownia Amaya Architekci z Katowic.

Istniejące do 2020 roku targowisko zostało przekształcone w parking Dom Kultury oraz niewielki skwer.

Po remoncie w budynku MDK powstał Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego.

Muszla koncetrowa Muszelka

Amfiteatr zwany muszlą koncertową, wybudowany w 1965, mieszczący widownię na około 3.000 osób. Koncerty odbywały się tutaj do wczesnych lat 90-tych XX wieku. Po przejęciu w opiekę obiektu przez MDK Kazimierz w 2007 roku odbywają się tutaj ponownie koncerty i festiwale. Muszla koncertowa pierwszy raz przeszła remont na przełomie 2009 i 2010 roku. Ponowne otwarcie nastąpiło 28 maja 2010.

W 2019 roku obiekt wyremontowano kopleksowo za kwotę 7.7 mln zł. Za prace architektoniczne odpowiadała pracownia Amaya Architekci. Prace obejmowały rozbudowę muszli koncertowej, remont schodów, widowni oraz wykonanie ogrodzenia amfiteatru, termomodernizację budynku technicznego. Wyremontowane zostało zadaszenie i nawierzchnia sceny, budynek kas na którym pojawił się ponownie zegar oraz teren przed budynkiem kas. Uporządkowane zostało otoczenie obiektu. Na tyłach muszli koncertowej dobudowano nowoczesny pawilon, w którym znajduje się część gastronomiczna oraz przestrzeń na działalność społeczną i szkoleniową.

Otwarta po remoncie 8 września 2019

Działalność

Wydarzenia

MDK Kazimierz jest organizatorem wielu wydarzeń odbywających się cyklicznie:

  • Festiwal Muzyki Reggae, Art Działań Różnych i Sportu Niecodziennego - impreza na zakończenie wakacji, po raz pierwszy zorganizowana 3 września 2007
  • Ogólnopolski Festiwal Taneczny Róża (od 2007 roku),
  • Metlafest (od 2008 roku)
  • Otwarte Mistrzostwa Zagłębia w Szachach
  • Sosnowiecki Iwent Komediowy / Sosnowiecki Iwent Kabaretowy

Plakaty

Linki zewnętrzne