Marian Baran

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
???
???
Imię i nazwisko Marian Baran
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1918
Czeladź
Data i miejsce śmierci 6 maja 1995
Czeladź
Zawód Żołnierz, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

Marian Baran urodził się 29 stycznia 1918 roku w Czeladzi.

Z wybuchem II Wojny Światowej w 1939 roku został zmobilizowany. Po klęsce wojny obronnej postanowił przedostać się do Europy Zachodniej. Podczas próby przekroczenia granicy został aresztowany przez żołnierzy sowieckich i wywieziony na teren Ukrainy. Przez kolejne 2 lata więziony był w radzieckich obozach pracy.

Po ogłoszeniu amnestii i decyzji o organizacji armii polskiej na terenie ZSRR, wstąpił do formującego się wojska gen. Władysława Andersa. Przetransportowany wraz z innymi ochotnikami na Bliski Wschód, przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Wojska Polskiego.

W bitwie pod Monte Cassino został poważnie ranny w głowę. Nie zachowały się dokumenty nadania odznaczeń wojskowych, ani same medale. Z pewnością było ich wiele. Po zakończeniu wojny, tak jak inni żołnierze polscy na zachodzie, przez 2 lata przebywał w Anglii. Podjąwszy decyzję o pozostaniu na emigracji w 1947 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych,gdzie zamieszkał na stałe.

W 1966 roku, Marian Baran po raz pierwszy od czasów wybuchu wojny, odwiedził Polskę. W 1972 roku ożenił się z czeladzianką, znajomą sprzed wojny Wiesławą z d. Majsak. Do Polski Baranowie powrócili w sierpniu 1981 roku i zamieszkali w czeladzkiej dzielnicy Piaski.

Marian Baran zmarł 6 maja 1995 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Czeladzi, przy ulicy Nowopogońskiej.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego