Maksymilian Binkiewicz

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Ks. Maksymilian Binkiewicz
Ks. Maksymilian Binkiewicz
Imię i nazwisko Ks. Maksymilian Binkiewicz
Data i miejsce urodzenia 21 lutego 1908
Żarnowiec
Data i miejsce śmierci 24 lipca 1942
Dachau
Zawód ksiądz - męczennik, błogosławiony kościoła katolickiego

Maksymilian Binkiewicz - (ur. 21 lutego 1908 w Żarnowcu, zm. 24 lipca 1942 r. w Dachau) polski duchowny katolicki, błogosławiony kościoła katolickiego.

Rodzina

Rodzicami ks. Binkiewicza byli Roman i Stanisława z Czubasiewiczów.

Edukacja

Do szkoły powszechnej uczęszczał w rodzinnym Żarnowcu. Potem został oddany do progimnazjum w Pilicy, w którym ukończył trzy początkowe klasy. Po półrocznej przerwie rozpoczął naukę w czwartej klasie gimnazjalnej w Krakowie, a następnie przeniósł się do gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. W czasie pobytu w szkole średniej należał do harcerstwa, które w znacznym stopniu ukształtowało jego charakter. Świadectwo dojrzałości otrzymał w czerwcu 1926 r.

Kapłaństwo

Studiował w Seminarium Duchownym diecezji częstochowskiej w Krakowie i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 r. na Jasnej Górze. Następnie był prefektem w Seminarium Duchownym diecezji częstochowskiej w Krakowie.

W dniu 7 czerwca 1933 r. biskup częstochowski Teodor Kubina mianował go prefektem etatowym (nauczycielem religii) w kilku gimnazjach Sosnowca - żeńskim im. Emilii Plater, w męskim im. Bolesława Prusa, w Prywatnym Gimnazjum Żeńskim P. Rzadkiewiczowej i w Państwowej Szkole Zawodowej. Powierzenie ks. Binkiewiczowi takiego stanowiska w szkołach sosnowieckich, gdzie praca katechetyczna była szczególnie trudna ze względu na wrogą Kościołowi katolickiemu działalność stowarzyszeń i organizacji socjalistycznych, świadczyło bardzo pozytywnie o młodym kapłanie. Na tym stanowisku ks. Binkiewicz pracował przez rok. Później został prefektem w Prywatnym Gimnazjum Męskim im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu i w Prywatnym Gimnazjum Żeńskim. Był szanowany zarówno przez nauczycieli, jak i młodzież szkolną.

Okres II wojny światowej

Po wybuchu II wojny światowej ks. Binkiewicz zastąpił na stanowisku uwięzionego proboszcza parafii Konopnica koło Wielunia. W 1941 r. został aresztowany wraz ze wszystkimi kapłanami powiatu wieluńskiego i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Prześladowania w obozie znosił pogodnie, wciąż żarliwie się modlił. W obozie nosił numer 28450. Zmarł 24 lipca 1942 r. po ciężkim pobiciu, które było zemstą za pomoc okazaną współwięźniowi.

Ks. Jan Kabziński, również więzień Dachau, zaświadczył: "Był to prawdziwy mąż Boży. Podziwiałem jego ducha modlitwy. Przychodził na łóżko zbity i sponiewierany, a kiedy zasypiałem, on jeszcze szeptał słowa modlitwy. Niesłychanie ofiarny i uczynny, ofiarowywał swoją pomoc kolegom słabszym i starszym".

Beatyfikacja

W dniu 13 czerwca 1999 r. Ojciec Św. Jan Paweł II podczas Mszy św. w Warszawie beatyfikował ks. Maksymiliana Binkiewicza, w gronie 108 błogosławionych męczenników polskich z okresu II wojny światowej.

Biogram opracował: Piotr Dudała