Ludwik Witkowski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Ludwik Witkowski
Imię i nazwisko Ludwik Witkowski
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1914 r.
Niwka
Data i miejsce śmierci 23 lutego 2004 r.
Warszawa
Zawód uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego
Odznaczenia
Order Virtuti Militari V klasy, Krzyż walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej i inne

Ludwik Witkowski , ps. Kosa (ur. 5 czerwca 1914 r. w Niwce - zm. 23 lutego 2004 r. w Warszawie) - uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego
We wrześniu 1939 r. uczestniczył w wojnie obronnej. Po kapitulacji przedarł się do Francji, gdzie wstąpił do tworzonej Armii Polskiej. Po upadku Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii. Stamtąd został w 1943 r. zrzucony do Polski jako cichociemny. Po zrzucie automatycznie wstąpił w szeregi Armii Krajowej (numer legitymacji AK 13) i został zastępcą szefa Kedywu Okręgu Warszawa służąc w oddziale dyspozycyjnym "Kolegium B" Kedywu Warszawskiego Okręgu AK. W Powstaniu został dowódcą Oddziału Osłony Dowódcy Powstania w oddziale osłony Sztabu Okręgu (dawny Kolegium B) w Kwaterze Głównej Warszawskiego Okręgu AK. Operował w dzielnicy Śródmieście Północ. Po upadku Powstania trafił do niewoli niemieckiej. Został jeńcem Oflagu VII A w Murnau (numer jeniecki 102403).
Po wojnie w 1945 r. ukończył w Anglii Wyższą Akademię Wojskową. Wraz z bratem Henrykiem Witkowskim, ps. "Boruta" był autorem wspomień "Kedywiacy".

Odznaczenia

Był odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej i innymi.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego (http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Ludwik_Witkowski)